Návštevníci môžu spoznávať vzácne i ohrozené druhy tatranskej kveteny, ako i dreviny rastúce v Tatrách.
Expozíciu tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici dnes po zimnej prestávke opäť otvorili. Návštevníci tak budú môcť znovu spoznávať vzácne i ohrozené druhy tatranskej kveteny, ako i dreviny rastúce v Tatrách.
Na ploche viac ako tri hektáre nájdu viac ako 300 druhov bylín a drevín. Rozmiestnené sú v ôsmich vápencových a žulových alpínach a mokradiach. „Vplyvom dlhotrvajúcej zimy a nízkych teplôt je vývoj vegetácie pomalší, čas kvitnutia tak u niektorých rastlín nastúpi neskôr. To znamená, že návštevníci tento rok uvidia kvitnúť aj druhy, ktoré napríklad vlani nemali možnosť obdivovať," vysvetlila botanička Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP-u) Zuzana Homolová.
V expozícii našli priestor aj pre novinky. „Vo vstupnom vestibule pribudlo desať nových panelov s fotografiami rastlín podľa obdobia ich kvitnutia a tiež monitor, na ktorom si záujemcovia môžu pozrieť prednášku s názvom Kvety Tatier podľa ich prirodzených biotopov," spresnila. Návštevníci sa budú môcť pristaviť aj pri tabuľke venovanej známemu geografovi Michalovi Luknišovi, ktorý bol prvým predsedom
Priamo v botanickej záhrade si milovníci skalničiek môžu sadeničky i semená tatranských rastlín a drevín aj kúpiť. Tento rok budú mať na výber spomedzi viac ako 60 druhov, medzi ktorými nechýba ani najžiadanejší plesnivec alpínsky. Expozícia bude otvorená do 17. septembra denne od 9.00 h do 15.00 h. Počas letnej turistickej sezóny, ktorá bude od 1. júna do 31. augusta, bude otvorená do 17.00 h.
Expozícia bola po prvý raz verejnosti sprístupnená v roku 1992. Odvtedy každoročne majú návštevníci možnosť pozorovať meniacu sa farebnosť tatranských kvetov. Patrí medzi ne napr. mak tatranský, skalokráska pyrenejská, trávnička alpínska či vičenec horský. „Z glaciálnych reliktov rastie v botanickej záhrade dryádka osemlupienková, lomikameň ovisnutý, turička jednoduchá a ostrička myšia," vymenovala botanička.
Zdroj: TASR