Jedným z cieľov je udržať dedičstvo stavebných aktivít.
Zástupcovia Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) a Kúpeľov Štós podpísali memorandum o spolupráci, ktoré by malo priniesť možnosť aplikácie poznatkov do praxe v rámci krajinno-ekologickej tvorby, urbanizácie a rozvoja kúpeľníctva v Košickom kraji a na Slovensku. Hlavným zámerom je spolupráca v oblasti akademického skúmania praktických otázok a problémov, ktoré súvisia s činnosťami v humánnej klimatológii, environmentálnej fyziky, ekologického a digitálneho umenia, dizajnu a architektúry či multimédií.
Riaditeľ kúpeľov Ján Šimko spresnil, že spolupráca bude zameraná aj na oblasť vzdelávania, vedy, výskumu a prípravu študentov a absolventov na ich povolanie:
„Prvou oblasťou spolupráce bude udržanie historického miestneho aj regionálneho dedičstva stavebných aktivít spojených s funkciou kúpeľníctva v Štóse a Košickom kraji. Druhou bude vedecká činnosť v oblasti skúmania najmä kyslíkových aniónov, ale aj v oblasti dendrológie a jednotlivých zložiek životného prostredia pre udržanie uznaných klimatických podmienok vhodných na liečenie.“
Zámerom je aj pokračovať v bioklimatologickom výskume, ktorý bol doposiaľ prerušený z dôvodu zániku Výskumného ústavu humánnej bioklimatológie na Slovensku. Rektor TUKE Peter Mésároš skonštatoval, že využijú vedeckú rôznorodosť fakúlt s následným odovzdávaním získaných výstupov z výskumnej činnosti študentom univerzitného vzdelávania.
Šimko doplnil, že dominantou kúpeľov v Štóse je park s takmer 200 druhmi drevín:
„Sme akousi fabrikou na výrobu kyslíkových aniónov podporujúcich dýchanie. Prostredie, ktoré je tu vytvorené, je ideálne pre klimatické liečenie. Pri realizácii memoranda využijeme poznatky z našej 143-ročnej existencie.“
Kúpele Štós ako jediné na Slovensku začali v spolupráci s Fakultou umení TUKE využívať svoje prostredie na arteterapiu, ktorá uplatňuje prvky psychoterapie prostredníctvom rôznych foriem umenia.
Zdroj: TASR