Technická univerzita v Košiciach hostila technologickú konferenciu

KošiceSpravodajstvo

Jej súčasťou bola aj interaktívna výstavná zóna.

Na pôde Technickej Univerzity v Košiciach (TUKE) sa uskutočnil druhý ročník technologickej konferencie Tech Day – Future Trends 2024. Organizátori tvrdia, že Slovensko je pripravené aktívne reagovať na nové trendy v technologických inováciách a výskume. Konferencia podnietila lídrov, inovátorov, študentov a technologických nadšencov k diskusii o najnovších technologických trendoch, ktoré menia budúcnosť. Ide o umelú inteligenciu, technologické systémy, kvantové výpočty či rozšírenú realitu.

Deväť odborníkov z oblasti technológií hovorilo o autonómnej mobilite, technologicky vyspelých MetaHuman avatarov, ktoré sú poháňané AWS, využití umelej inteligencie v softvérovom vývoji, súkromnom 5G pripojení v priemysle či kvantovo inšpirovaných riešeniach pre transformáciu priemyslu.

„V súčasnosti existuje v IT niekoľko kľúčových trendov, ktoré majú transformačný vplyv naprieč všetkými odvetviami. V prvom rade treba spomenúť generatívnu umelú inteligenciu, ktorá pomáha firmám pretvárať pracovné postupy, zlepšovať zákaznícku podporu a optimalizovať obchodné procesy prostredníctvom automatizácie,“ povedal generálny riaditeľ Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia (DT ITSO SK) Andreas Truls.

Foto
Konferencia podnietila prítomných k diskusii o najnovších technologických trendoch (Ilustračná fotografia) / TASR

Prorektor pre inovácie a technologický transfer TUKE Juraj Gazda uviedol, že pre študentov je dôležité čím skôr získavať vedomosti z oblasti umelej inteligencie a spolupracovať s potenciálnymi budúcimi zamestnávateľmi:

„Je veľmi dôležité študovať matematiku a informatiku, pretože umelá inteligencia je skĺbením týchto dvoch odborov. Študentom preto jednoznačne odporúčam venovať čas štúdiu pokojne aj nenásilnou formou, skúšať, ale ísť aj pod povrch, ak to myslia s touto sférou vážnejšie.“

Súčasťou konferencie bola aj interaktívna výstavná zóna MarketPlace, ktorá priblížila napríklad startup využívajúci virtuálne prostredie na podporu mentálneho zdravia. Zároveň bol predstavený projekt, ktorý umožňuje tvorbu aplikácií bez potreby kódovania. Výstavná zóna ponúkla praktické workshopy, gaming zónu či možnosť vyskúšať si rozšírenú realitu. Organizátori doplnili, že takéto podujatia podporujú mladých ľudí v rozvoji technologických zručností, rozširovaní obzorov v oblasti IT a podnecujú ich kreativitu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre