Technická univerzita v Košiciach má za sebou 21. ročník Detskej univerzity, záujem rokmi stúpa

KošiceSpravodajstvo

Cieľom stretnutí bolo podnietiť záujem o vedu, techniku a umenie.

Tohtoročnú letnú Detskú univerzitu Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) absolvovalo takmer 300 detí vo veku od sedem do 13 rokov. Počas štyroch júlových týždňov boli pre deti pripravené aj novinky, medzi ktoré patrila napríklad návšteva superpočítača Perun či inovatívny workshop na podporu podnikavosti. 

„Naším cieľom bolo aj pri tomto 21. ročníku Detskej univerzity TUKE priblížiť vysokoškolské prostredie čo najväčšiemu počtu mladých študentiek a študentov a podnietiť tak ich záujem ovedu, techniku a umenie, a to veľmi zaujímavým abohatým programom našich fakúlt. Deti sa na pár dní stali malými vedcami, konštruktérmi či objaviteľmi azažili bohatý program, na ktorý budú ešte dlho spomínať,“ uviedol prorektor TUKE pre rozvoj a vonkajšie vzťahy Rastislav Ručinský.

Deti mali počas letného tábora možnosť zažiť aj moderný svet virtuálnej reality, umelej inteligencie, robotiky, kúzelnú fyziku, dolovanie zlata, ako aj penovú show a mnoho ďalších poučných aj zábavných aktivít. Malým študentom za účasti ich rodičov na záver slávnostne odovzdali absolventské diplomy.

V porovnaní s minulým rokom došlo k navýšeniu počtu mladých študentov o 50 detí. Na základe počtu účastníkov by Detská univerzita TUKE 2026 mala byť podľa prorektora aj v tomto roku najväčšou letnou detskou univerzitou na Slovensku.

Foto
Technická univerzita v Košiciach má za sebou 21. ročník Detskej univerzity, záujem rokmi stúpa / TASR

Program pre žiakov základných škôl pripravila ekonomická fakulta, fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie, strojnícka fakulta, fakulta elektrotechniky a informatiky, fakulta výrobných technológií, fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií, stavebná fakulta, fakulta umení a letecká fakulta.

V ďalších ročníkoch TUKE pripravuje viaceré nové inovatívne projekty aj pre ďalšie vekové kategórie, a to letné aktivity pre stredoškolákov, ako aj rozšírenie aktivít detskej univerzity aj v období školského roka.

Zároveň univerzita prostredníctvom Športového leta s TUKE privítala ďalších takmer 100 detí, ktoré sa venovali športovým a voľnočasovým aktivitám.

 

Zdroj: TASR 

Komentáre