Technické služby vysadili vo Svite desiatky stromov

VýchodSpravodajstvo

Ide o náhradnú výsadbu za odstránené dreviny.

Zamestnanci technických služieb vysadili vo Svite 50 nových stromov v rámci náhradnej výsadby, a to najmä v lokalitách, kde boli dreviny pre poškodenie odstránené. Počas vegetačného obdobia totiž odstránili viac ako 38 stromov, ktoré vykazovali zlý zdravotný stav.

Najčastejšie išlo podľa radnice o senescentné dreviny a stromy napadnuté hubovým ochorením a inými patogénmi. Výrub sa týkal najmä jarabín a okrasných ovocných stromov, ktoré už ukončili fázu dospelosti a na frekventovaných miestach nemohli byť z dôvodu bezpečnosti ponechané.

„V menšom počte išlo o smreky obyčajné, ktoré sa už dlhodobejšie trápia poklesom vitality a vplyvom klimatických zmien sa ich množstvo v našom meste bude len znižovať,“ uviedlo mesto.

Foto
Technické služby vysadili desiatky nových stromov / Mesto Svit

V rámci náhradnej výsadby boli vysadené okrasné čerešne, lipy malolisté, čerešne vtáčie, hrab obyčajný, borovica čierna, gaštan konský, hrab obyčajný, agát biely, javor mliečny a ďalšie druhy stromov.

„Druhy drevín sa vyberali so zreteľom na dobré znášanie rezu, prípadne s menšou korunou v dospelosti. Umiestnenie stromov je v dostatočnej vzdialenosti od obytných domov. Vzrastovo väčšie a dlhoveké dreviny sa sadili na priestrannejších miestach v okolí rieky Poprad, informovala radnica.

Mesto zároveň žiada občanov, aby prípadné poškodenie novovysadených stromov ohlásili mestskej polícii alebo oddeleniu životného prostredia mestského úradu.

 

Zdroj: TASR

Komentáre