Zisk potrebnej kolaudačnej pečiatky vystavil bodku za mesiacmi intenzívnych prác a časových stresov. Predstavitelia košickej Steel arény splnili náročné termíny a hokejisti HC Košice odohrali v súlade s plánom 4. októbra proti Zvolenu prvý domáci zápas sezóny. Samotné slávnostné otvorenie vynovenej haly však prebehne až pred piatkovým šlágrom medzi „oceliarmi“ a Slovanom Bratislava.
„Nikto neveril, že sa nám táto investícia podarí zrealizovať za 5 mesiacov. Ešte koncom apríla sa tu hral hokej a 5. mája tu mali vystúpenie Lord of the Dance. Napokon sa však všetko podarilo a teším sa, že hokejisti sa vrátili na domáci ľad v súlade s plánom. Z pohľadu SOV môžem povedať, že olympijský výbor urobí všetko preto, aby sa tu v budúcnosti realizovali športové podujatia pestrej škály,“ vyslovil sa koordinátor Slovenského olympijského a športového výboru pre technické veci Miroslav Luberda.
Hlavným cieľom rozsiahlej modernizácie bolo postupné znižovanie energetickej náročnosti Steel arény.
„Nie je tajomstvom, že dlhy haly sa tiahnu až k úrovni milión eur a toto potrebujeme dať postupne do poriadku. Táto najväčšia rekonštrukcia od otvorenia štadióna je dôležitým krokom. Verím, že to neocení len ekonomika fungovania Steel arény, ale aj jej návštevníci a hráči HC Košice,“ uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček. Celkovú sumu rekonštrukcie vyčíslil na 5,7 milióna eur. „V prvom rade sa musíme poďakovať Fondu na podporu športu, olympijskému výboru a všetkým, ktorí nám v tomto smere pomohli. Zo štátu sme prostredníctvom jeho organizácii dostali 5 miliónov eur, zvyšných 700 000 dodalo občianske združenie Steel aréna. V ňom sa delíme mesto Košice, SOV a ďalší partneri. Samotné mesto Košice vložilo do tejto investície 200 000 eur.“
Väčšina investícií bola smerovaná do technológií, ktoré návštevníci haly nevidia.
„Fanúšikovia určite zaregistrovali hlavne nové sociálne zariadenia a zázemie. Zatemnený bol svetlík a všetky ostatné investície putovali do technológie chladenia a osvetlenia. Ročné úspory elektrickej energie by mali predstavovať vyše 30 percent. Energie však predstavujú len časť nákladov a až čas teda ukáže, o koľko efektívnejšia bude prevádzka Steel arény. Cieľom je samozrejme znižovať dlhovú zaťaženosť haly a zároveň uľahčiť nášmu partnerovi HC Košice,“ skonštatoval manažér Steel arény Martin Schwarz.
Technického manažéra haly Vladimíra Kanuščáka potešila predovšetkým úplne nová a plne automatizovaná strojovňa chladenia.
„Chladenie je automatizované a prebieha cez frekvenčné meniče. Pri dosiahnutí dosahovanej teploty ľadu sa kompresor automaticky vypne. Pokiaľ neklesne teplota o dva stupne, stojí úplne vypnutý. Je to teda kontrolované automatikou, no vzhľadom na prítomnosť troch tisícok kíl čpavku tam musia byť aj naši technickí pracovníci. Tí kontrolujú určité hodnoty,“ priblížil Kanuščák, podľa ktorého bola strojovňa prerobená od základu. „Neostal tam kameň na kameni. Nové sú nádoby na čpavok, kompresory, rovnako sa vymenili aj trúbky chladenia v hlavnej hale. Jednoducho – z tohto pohľadu je všetko nové.“
Zatiaľ čo v minulosti potrebovali v Steel aréne na výrobu ľadu päť dní, teraz im stačia tri. Malá zmena nastala aj z pohľadu rozmerov hracej plochy. „Oceliari“ hrávali v minulosti na rozmeroch 30x60, po novom má klzisko 30x61 metrov.
„Každým zúžením ľadovej plochy vieme vytvoriť priestor pre zvýšenie kapacity. Ak by sme ľad zúžili na 28 metrov, tak by pribudlo minimálne 500 miest na sedenie popri mantineloch. Ak by sme zúžili chladenie na 26 metrov (formát NHL), tak by mala hala kapacitu zhruba 10 000 miest,“ podotkol Schwarz v súvislosti s možnosťami zvyšovania kapacity, ktorá by zvýšila košické šance na usporiadanie majstrovstiev sveta. Predstavitelia haly zmenšenie ľadovej plochy z pohľadu budúcnosti nevylučujú, v prvej sezóne novej technológie si však potrebujú vyskúšať chladenie celej šírky.
Rekord v počte diváckej účasti Steel arény drží rocková skupina Kabát. Tá sa objavila v Košiciach už viackrát, pričom pri formáte pódia v tvare kríža v strede plochy dosiahla kapacita až 12 000 divákov.
Čerstvo zrealizovaná investícia však nepredstavuje definitívu a podľa Schwarza sú potrebné ďalšie milióny.
„Rekonštrukciu si ešte vyžadujú vzduchotechnika, klimatizácia a kúrenie v hale. Potrebujeme investovať do kamerového systému, samotnej strechy a uvažujeme aj nad novými rolbami. Peňazí potrebujeme veľmi veľa a v tomto smere sa musím poďakovať štátu i všetkým partnerom, ktorí nám podali pomocnú ruku,“ uzavrel manažér haly Martin Schwarz.