Teleskopy zachytili svetelné ozveny spoza čiernej diery

SvetZaujímavosti

Tá je od Zeme vzdialená milióny svetelných rokov.

Americkí astronómovia objavili ďalší dôkaz, ktorý potvrdzuje Einsteinovu teóriu relativity, a tým je žiarenie pochádzajúce spoza čiernej diery. Vedci študovali röntgenové žiarenie supermasívnej čiernej diery v strede našej galaxie, ktorá je od Zeme vzdialená milióny svetelných rokov, pričom ich teleskopy zachytili aj svetelné ozveny. Tie boli menšie a inej farby ako röntgenové žiarenie. Bádatelia tvrdia, že pochádzajú spoza čiernej diery, ktorej masívna gravitácia ohýba toto svetlo, čo spôsobuje zmenu jeho farby.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

„Pred 50 rokmi, keď astrofyzici začali špekulovať o tom, ako by sa magnetické pole mohlo správať v blízkosti čiernej diery, netušili, že jedného dňa budeme mať techniku, vďaka ktorej budeme môcť priamo pozorovať a vidieť Einsteinovu všeobecnú teóriu relativity v praxi,“ uviedol Roger Blandford.

Akékoľvek svetlo, ktoré vstupuje do čiernej diery, z nej už nikdy nevyjde. Takže by sme nemali byť schopní vidieť nič, čo je za čiernou dierou. Dôvodom, prečo ho napriek tomu vidíme, je to, že čierna diera deformuje vesmír, ohýba svetlo a ohýba magnetické polia okolo seba,“ skonštatoval astrofyzik Dan Wilkins zo Stanfordskej univerzity.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre