Tento víkend sa nesie aj v duchu hvezdární a planetárií

SlovenskoZaujímavosti

Navštívte astronomické zariadenia a užite si bohatý program.

Už v stredu 20. marca bude jarná rovnodennosť, ktorá tento rok nastane o 22.58 hod. stredoeurópskeho času. Počas začiatku astronomickej jari je Slnko presne na nebeskom rovníku a deň aj noc sú rovnako dlhé na celej zemeguli. Následne sa dni budú predlžovať a noci skracovať, a to až do letného slnovratu. „Na konci astronomickej zimy si na Slovensku v ostatných rokoch už tradične pripomíname význam popularizačnej a odbornej práce v astronómii a taktiež udalosti očakávané na oblohe v priebehu roka. Z tých najzaujímavejších, ktoré nás čakajú, spomeňme aspoň čiastočné zatmenie Mesiaca 16. júla a vzácny prechod Merkúra popred slnečný disk 11. novembra,“ uviedol Tomáš Dobrovodský zo Slovenského zväzu astronómov.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Posledná zimná nedeľa je Dňom hvezdární a planetárií. Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci so Slovenským zväzom astronómov a astronomických zariadení pripravili pre záujemcov rôzne aktivity či podujatia. V takmer dvadsiatich centrách astronómie sa budú počas tohto víkendu realizovať astronomické, fyzikálne a prírodovedecké programy, prednášky, výstavy a premietanie hravých či vzdelávacích činností.

„V prípade priaznivého počasia bude možné počas dňa pozorovať Slnko a Venušu, večer objekty zimnej a jarnej oblohy, aj planétu Mars. Večernej a nočnej oblohe bude dominovať Mesiac vo fáze po prvej štvrti, čo sú podmienky veľmi vhodné, nakoľko pri pozorovaní ďalekohľadom bude jeho povrch mimoriadne plastický,“ dodal Dobrovodský. Pozorovania pomocou astronomickej techniky budú viesť odborní pracovníci. Tento rok sa nesie aj v duchu osláv stého výročia od založenia Medzinárodnej astronomickej únie.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre