Teplotné výkyvy sa vyskytujú celoročne, východ Slovenska láme rekordy

VýchodSpravodajstvo

Klimatológ upozorňuje aj na extrémne sucho.

Zatiaľ čo koniec júna a prelom júla priniesol extrémne horúčavy a zaznamenal rekordné teploty, v uplynulých dňoch sme pocítili mierne ochladenia. Za posledných desať  rokov sa teplotné výkyvy nevyskytujú iba cez leto, ide o celoročný jav. Teplotné výkyvy súvisia s cirkulačnými podmienkami v Európe. Otepľovanie sa najvýraznejšie prejavuje vo vysokých zemepisných šírkach severnej pologule.

„Keď sa pozeráme, odkiaľ sa k nám dostávajú vzduchové hmoty, tak prevláda skôr cirkulácia pozdĺž poludníkov, nie pozdĺž rovnobežiek. Tak sa potom vytvárajú možnosti, aby k nám na jednej strane prúdil veľmi teplý vzduch, alebo potom naopak, keď sa prúdenie zmení, čo sa stalo napríklad teraz, zase k nám môže prúdiť vzduch zo severozápadu,“ priblížil klimatológ Pavol Faško.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Klimatológ upozorňuje aj na extrémne sucho, ktoré nie je v našich zemepisných šírkach štandardné. Tým, že teplý vzduch zo západu neprúdi, nemôžu sa vyskytnúť ani takzvané atmosferické zrážky. „Cez víkend by sme mali pociťovať otepľujúci efekt, keď k nám začne prúdiť teplý vzduch. Budúci týždeň by sme už na tých najteplejších miestach mali opäť dosiahnuť tropické teploty,“ dodal Faško.

V Poprade zaznamenali aj minulý týždeň prekonanie rekordu z roku 1951, najnižšia denná teplota tu bola 10. júla v hodnote 3,7 stupňa Celzia. Podobne bol rekord prekonaný aj v Kamenici nad Cirochou – kde namerali 6,3 stupňa Celzia.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre