Teploty na juhu Európy sa môžu vyšplhať až na 50 stupňov

EurópaSpravodajstvo

Vietor jugo prinesie množstvo piesku a prachu zo Sahary.

Európu sužuje vlna extrémnych horúčav. Teploty na juhu môžu v najbližších dňoch dosiahnuť približne 40 – 45 stupňov Celzia, na niektorých miestach až 50 stupňov. Mimoriadne horúčavy môže očakávať celé južné Taliansko, najmä Sicília a Sardínia, ale aj Grécko, Albánsko, Severné Macedónsko, Bulharsko, Rumunsko a Turecko. Nie je vylúčené, že vysoké teploty nastanú aj v Chorvátsku a Maďarsku.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Teplotný rekord z 10. júla 1977 by mohol byť prekonaný v Aténach, kde bolo vtedy nameraných 48 stupňov Celzia, čo je doposiaľ najvyššia teplota v Európe. Turecko čakajú horúčavy do 50 stupňov. Meteorologička Dagmar Honsová skonštatovala, že do uvedených oblastí má doraziť aj vietor nazývaný jugo, ktorý so sebou prinesie okrem horúceho vzduchu aj veľké množstvo piesku a prachu zo Sahary:

„Je teda možné, že sa tam vytvorí akási prachová clona, ktorá slnečné lúče neprepustí a teploty sa k 50 stupňom nedostanú.“

Extrémne horúčavy by mali trvať približne týždeň, kedy ich nahradí chladnejší vzduch zo severu. Vysoké teploty zároveň spôsobujú lesné požiare. Tento rok vzniklo na juhu Európy zatiaľ 2,5-krát viac požiarov ako je ich priemerný počet. Do konca júla zvyčajne vypukne 419 požiarov, pričom tento rok ich je viac ako 1000.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre