Terorista Tarrant, ktorý v mešitách zabil 51 ľudí, sa priznal vo všetkých bodoch obžaloby

SvetSpravodajstvo

Súd zatiaľ neurčil termín jeho odsúdenia.

Austrálčan Brenton Tarrant, ktorý čelí obvineniu z minuloročného teroristického útoku na dve mešity v novozélandskom meste Christchurch, sa včera (25.3.) priznal vo všetkých bodoch obžaloby. Vtedy prišlo o život 51 ľudí.

„Priznanie v 51 bodoch obžaloby z vraždy, 40 bodoch z pokusu o vraždu a v jednom bode zo spáchania teroristického činu bolo prenášané prostredníctvom audiovizuálneho spojenia z väznice v Aucklande,“ informovala polícia s tým, že 29-ročný Austrálčan doteraz odmietal všetky obvinenia, pričom sa priznal počas vypočúvania najvyšším súdom.

Foto
Branton Tarrant / TASR

Sudca Cameron Mander uviedol, že Tarrant bude odsúdený v zatiaľ nestanovenom termíne. Preživší a príbuzní obetí sa budú môcť osobne zúčastniť na vynesení verdiktu, ale na Novom Zélande začali platiť karanténne opatrenia v súvislosti s pandémiou COVID-19.

Útok na mešity sa stal 15. marca 2019, pričom ide o najhoršiu masovú vraždu v moderných dejinách Nového Zélandu. Tarrant tento čin vysielal na sociálnej sieti. Všetky jeho obete boli moslimovia vrátane detí, žien a starších osôb. Proces s páchateľom sa mal pôvodne začať v júni.

Tamojší parlament tesne po útoku odhlasoval legislatívu, ktorá sprísňuje podmienky nadobúdania a vlastnenia strelných zbraní. Tarrant, ktorý pochádza z austrálskeho štátu Nový Južný Wales, sa označil za belošského supremacistu.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre