Testy vyše dvesto klientov a zamestnancov prešovského centra sociálnych služieb sú negatívne

PrešovKoronavírus

Zariadenie ostáva v karanténe.

Klienti a zamestnanci Centra sociálnych služieb (CSS) Vita Vitalis na Volgogradskej ulici v Prešove absolvovali testovanie na koronavírus. Dôvodom je to, že ošetrujúci lekár a zdravotná sestra z Chminianskej Novej Vsi, ktorí tam začiatkom júla ordinovali, mali pozitívne výsledky na COVID-19. Nákaza sa nepotvrdila ani u jedného z 217 testovaných. Ako informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová, zariadenie však ostáva v karanténe, pričom v ňom platia sprísnené protiepidemické opatrenia.

Prešovská župa a samotné zariadenie prijali karanténny režim s vyčlenenými červenými zónami. Zároveň doplnili ochranné prostriedky a začali s testovaním. PSK uplynulý týždeň zabezpečil rýchlotesty pre klientov a zamestnancov, ktorí boli alebo mohli prísť do styku s lekárom a sestrou. Všetky výsledky boli negatívne.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

„V spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Prešove v nasledujúcich dňoch prebehlo virologické vyšetrenie a testovanie presnejšími PCR testami. Odbery vzoriek vykonali priamo ošetrujúce sestry tohto zariadenia, ktoré kraj už skôr na tento účel vyškolil. Prvé negatívne výsledky boli známe v piatok (10.7.) a týkali sa 63 zamestnancov, priamo prítomných v zariadení. Negatívnymi testami na ochorenie COVID-19 po uplynulej sobote (11.7.) disponuje aj 112 prijímateľov sociálnej služby a ďalší 42 zamestnanci zriadenia v domácej karanténe,“ povedala Jeleňová.

Zariadenie aj naďalej funguje v sprísnenom režime, a to až do opakovaného kontrolného tetovania, ktoré by sa malo podľa Jeleňovej uskutočniť koncom tohto týždňa:

„Situácia v zariadení je momentálne pokojná, sledovaný je zdravotný stav zamestnancov i prijímateľov. Dočasne pozastavené je poskytovanie sociálnej služby ambulantnou formou, platí zákaz vychádzok, návštev, zabezpečená je zvýšená dezinfekcia i dostatočný počet ochranných pracovných prostriedkov.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre