Texas zasiahli nezvyčajne silné mrazy a sneženie

SvetSpravodajstvo

Biden ho vyhlásil za oblasť postihnutú prírodnou katastrofou veľkého rozsahu.

Americký štát Texas bojuje so silným mrazom a snežením. Nepriaznivé počasie spôsobilo problémy s dodávkami pitnej vody a elektrickej energie. Bez nej sa ocitli štyri milióny obyvateľov, ktorí trpeli zimou vo svojich nevykúrených domoch a bytoch. Kvôli extrémnemu zimnému počasiu prišlo o život niekoľko ľudí.

Prezident Joe Biden ho vyhlásil za oblasť postihnutú prírodnou katastrofou veľkého rozsahu, čo uľahčí poskytovanie federálnej pomoci pre jeho obyvateľov. Po novom budú mať prístup ku grantom na financovanie dočasného ubytovania alebo opráv domov či k čerpaniu pôžičiek s nízkym úrokom.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Biden zároveň požiadal federálne agentúry a úrady, aby vyčlenili zdroje na pomoc obyvateľom Texasu. Nie je vylúčené, že na budúci týždeň odcestuje do tohto štátu. Rozhodne sa však podľa aktuálnej situácie, pretože nechce, aby komplikácie spojené s jeho návštevu zbrzdili snahy miestnych úradov o pomoc obyvateľstvu.  

Silné mrazy, ktoré sprevádza sneženie a víchrica, zasiahli aj Oklahomu a ďalšie americké štáty. Toto extrémne počasie si doposiaľ vyžiadalo najmenej 69 obetí.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre