Tínedžeri boli ochotní cestovať na očkovanie cez celú krajinu, preto dostali termín

SlovenskoKoronavírus

Umožnila to aj aktuálne platná vyhláška.

Generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Róbert Suja vyhlásil, že termíny na očkovanie pre 16 a 17-ročných boli pridelené správne v súlade s vyhláškou. V lokalitách, kde boli tínedžeri prihlásení, nie je podľa Suju dopyt po očkovaní. Mladí boli ochotní cestovať na očkovanie cez celú krajinu. V prípade, že vakcíny sú dostupné, Suja nevidí problém v tom, aby boli títo ľudia očkovaní:

„Keď nadšencov odstavíme hneď na začiatku, myšlienka sa nebude šíriť ďalej.“

Foto
Suja očakáva, že miera zaočkovanosti nedosiahne ani 38 percent / TASR

Suja sa obáva nízkeho záujmu o očkovanie. V čakárni je momentálne prihlásených približne 258-tisíc ľudí. Ak sa nezaregistruje viac ľudí, očkovacie centrá sa môžu podľa Suju o tri až štyri týždne zatvoriť. Šéf NCZI očakáva, že miera zaočkovanosti nedosiahne ani 38 percent, teda sa nepodarí vytvoriť kolektívnu imunitu.

NCZI nedostalo od štátu žiadnu finančnú podporu, napríklad na rozposielanie SMS správ, pričom do antigénových testov bolo podľa Suju investovaných množstvo peňazí. NCZI je technický realizátor, nevplýva na vakcinačnú politiku. Chorí pacienti budú očkovaní priebežne. Doba čakania na vakcíny sa odlišuje v závislosti od jednotlivých regiónov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre