Máme pre vás víkendový tip

VýchodLetom svetom

Prekvapí vás krásna príroda a nenáročný terén.

Foto
Morské oko. Voda je síce chladná, no nie je ľadovcového pôvodu / TV KOSICE

Dnešná cestovateľská indícia je prírodným horským jazerom, ktorým sa môže popýšiť pohorie na východe Slovenska. Vzniklo v období doznievania sopečnej činnosti vo Vihorlatských vrhoch a dodnes patrí k trom najväčším jazerám na Slovensku. Śtvrtková cestovateľská indícia - MORSKÉ OKO. 

„Toto jazero vzniklo prudkými zosuvmi Motrogonu a Jedlinky. Zahradila sa prakticky táto časť doliny a vzniklo jazero, ktoré malo niekoľko iných názvov, ľudovo ostalo ako Morské oko. V súčasnosti má názov Veľké Vihorlatské jazero, pretože názov Morské oko nie je adekvátny, keďže nie je ľadovcového pôvodu,“ uviedol vedúci Lesnej správy Remetské Hámre Igor Nemec.

Jazero sa rozkladá v nadmorskej výške 618 metrov a nenáročným terénom láka návštevníkov počas celého roka. A to nielen tých zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. K Morskému oku sa vybral aj turista z Čiech.

„Prišli sme sem na dovolenku. Ako obvykle sa každý rok stavíme aj na Slovensku, pretože žijeme v Českej republike a dovolenka na Slovensku je pre nás vždy okúzľujúca. Dnes sme to skúsili tu, na Morskom oko, a napriek tomu, že počasie mierne skazila búrka, tak to bolo výborne a veľmi sa nám tu páčilo,“ prezradil český turista.

Platia prísne pravidlá

Vihorlat je rozsiahly komplex bukových pralesov, ktorý sa tiahne pozdĺž oblúka hlavného hrebeňa Vihorlatských vrchov severne od jazera Morské oko. Nachádza sa tu niekoľko trás a náučných chodníkov, ochranárskych i lesníckych. Vybrať sa dá napríklad aj na Sninský kameň, kde cesta trvá približne hodinku.

Morské oko je zaujímavé z viacerých hľadísk. Jedným z nich je aj tajomný život pod hladinou. V pobrežnej zóne jazera bolo totiž zaznamenaných takmer sto druhov bezstavovcov a 13 druhov rýb. Keďže vodná plocha patrí do piateho stupňa ochrany prírody, turisti tu musia rešpektovať rôzne pravidlá.

„Nachádzame sa v Národnej prírodnej rezervácii Morské oko, kde platí piaty stupeň ochrany prírody, ktorý bol vyhlásený myslím v roku 1984. Je to najvyšší stupeň ochrany, kde je zákaz zberania plodov, chytania rýb, kladenia ohňa, chodenia mimo vyznačených chodníkoch a tak ďalej,“ ozrejmil Nemec.

Okrem toho je prísne zakázané sa v jazere aj kúpať. Takže, kto by sa chcel po turistike trochu schladiť, musí využiť iné neďaleké vodné plochy, napríklad Zemplínsku Šíravu. Naopak, v blízkosti Morského oka môže turistov zaujať aj malý kaštieľ či chata s bufetom. Okrem toho sa na náučnom chodníku nachádzajú QR kódy, ktoré návštevníkom prezradia o oblasti zaujímavé informácie.

 

Galéria k článku

 

Autorka: IVANA BAJEROVÁ / TV KOŠICE

Komentáre