Najviac maturantov si overí svoje vedomosti v slovenskom a anglickom jazyku.
Na 689 stredných školách sa od 11. do 14. marca uskutočnia písomné maturity. Vyše 41-tisíc maturantov si overí svoje schopnosti zo slovenského jazyka a literatúry, cudzieho jazyka, matematiky a v prípade žiakov maďarskej a ukrajinskej národnosti aj ich materinského jazyka. Z celkového počtu maturantov je približne 2700 žiakov so zdravotným znevýhodnením.
V utorok (11.3.) vyše 37-tisíc maturantov absolvuje externý test a slohovú prácu zo slovenského jazyka a literatúry a takmer 1600 žiakov stredných škôl s vyučovacím jazykom maďarským čaká to isté z predmetu maďarský jazyk a literatúra. V stredu (12.3.) budú všetci maturanti písať externý test a slohovú prácu z vybraného povinného cudzieho jazyka na úrovni B1 alebo B2. Pre žiakov z bilingválnych stredných škôl, ktoré nemajú uzavretú medzinárodnú zmluvu, je v tomto čase určený externý test a slohová práca z druhého vyučovacieho jazyka, t. j. cudzieho jazyka na úrovni C1.
Najväčší počet žiakov bude podľa ministerstva maturovať z anglického jazyka, celkom na všetkých troch úrovniach náročnosti to bude viac ako 36-tisíc žiakov. V poradí záujmu podľa neho nasledujú nemecký jazyk (763 žiakov) a ruský jazyk (502 žiakov). Francúzsky jazyk si podľa rezortu vybralo 28 maturantov, španielsky jazyk 14 a jeden žiak si zvolil maturitu z talianskeho jazyka
„Pre mňa bola maturita naozaj skúška života. Pamätám si na ten stres a napätie. Preto by som aj takto rád podporil všetkých maturantov, aby nemali obavy a sústredili sa na to, čo vedia. Dôležité je veriť si, zachovať pokoj a uvedomiť si, že maturita nie je len o výsledkoch, ale aj o skúsenosti, ktorá ich posunie ďalej. Prajem všetkým veľa úspechov, nech im táto skúška otvorí dvere k ich ďalším snom a cieľom,“ odkazuje minister školstva Tomáš Drucker.
Tretí deň písomných maturít, štvrtok (13. 3.), je podľa rezortu vyhradený pre 5000 žiakov, ktorí si zvolili maturitu z matematiky ako voliteľného alebo dobrovoľného predmetu, čo podľa neho predstavuje približne 12 percent z celkového počtu maturantov na Slovensku.
Maturitný týždeň sa zakončí v piatok 14. marca, keď sa uskutoční externý test a slohová práca zo slovenského jazyka a literatúry, ako aj z ukrajinského jazyka a literatúry pre študentov zo škôl národnostných menšín. Slovenský jazyk a literatúru bude písať približne 1600 maturantov, zatiaľ čo ukrajinský jazyk a literatúra čaká 28 študentov.
Témy písomnej formy internej časti maturitnej skúšky (slohovej práce) z vyučovacích jazykov budú vyžrebované a vyhlásené prostredníctvom živého vysielania v STVR – v Rádiu Slovensko v utorok a piatok o 12.20 hod. a zároveň budú zverejnené na internetových stránkach ministerstva školstva či Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (NIVAM).
Zadania slohových prác z cudzích jazykov budú po vyžrebovaní v stredu od 12.30 hod. (úrovne B1 a B2) a 13.00 hod. (úroveň C1) zverejnené výlučne prostredníctvom uvedených internetových stránok.
„Výsledky externej časti maturitnej skúšky si všetky školy budú môcť prevziať v elektronickej forme 2. mája 2025. Výsledky žiakov v papierovej forme budú školám doručené do 14. mája 2025,“ priblížilo ministerstvo.
Náhradný termín písomných maturít, ktorý je určený pre žiakov, ktorí sa z vážnych, najmä zdravotných dôvodov, nemôžu zúčastniť na riadnom termíne, je podľa rezortu naplánovaný na 8. až 11. apríla. Druhý náhradný termín a zároveň aj opravný termín písomných maturít sa podľa neho uskutoční od 2. do 5. septembra 2025.
Zdroj: TASR