Dôvodom však nie je iba nedostatok odborníkov.
Na Slovensku je celkovo viac ako 241-tisíc ľudí, ktorí nemajú uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, teda nemajú všeobecného lekára. Tieto údaje, platné k začiatku tohto roka, poskytli poisťovne Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Viac ako 41-tisíc nekapitovaných poistencov bolo pritom v Košickom kraji a vyše 32-tisíc v Prešovskom kraji.
„Samotný počet poistencov bez zmluvného, resp. určeného všeobecného lekára ešte automaticky neznamená, že všetci títo poistenci nemajú dostupnú všeobecnú ambulantnú starostlivosť. Vo väčšine týchto prípadov ide o poistencov, ktorí síce stále majú trvalý pobyt na území SR, ale sa dlhodobo zdržiavajú v cudzine, kde majú svojho lekára. Ďalšiu skupinu tvoria poistenci, ktorí jednoducho dobrovoľne nenavštevujú všeobecného lekára, a preto nemajú uzavretú dohodu o poskytovaní všeobecnej ambulantnej starostlivosti so žiadnym lekárom - tým pádom za nich nie je uhrádzaná žiadna kapitačná platba,“ uviedol úrad.
Len zvyšná časť poistencov má reálny problém s nájdením všeobecného lekára v rámci svojho obvodu.
Súčasná legislatíva definuje právny nárok každého poistenca na určenie všeobecného lekára. V takom prípade lekár nemôže pacienta odmietnuť. Pripomenulo to aj ministerstvo zdravotníctva.
„Čo sa týka obyvateľov bez všeobecného lekára, tu platí princíp slobodnej voľby lekára a zároveň nie je ustanovená povinnosť pre občanov Slovenska mať všeobecného lekára. Na druhej strane štát garantuje každému občanovi ošetrujúceho lekára prostredníctvom systému zdravotných obvodov, ktoré určuje samosprávny kraj každému všeobecnému lekárovi a primárnemu pediatrovi. Každý občan má garantovaného všeobecného lekára podľa svojho trvalého bydliska v rámci určeného zdravotného obvodu. Všeobecný lekár môže odmietnuť prijať pacienta do svojej starostlivosti vo výlučne zákonom stanovených dôvodoch. Zároveň na základe podnetu občanov má samosprávny kraj kompetenciu preveriť skutočnosti, na základe ktorých lekár odmietol s pacientom uzatvoriť dohodu a bezodkladne určiť, ktorý poskytovateľ s pacientom uzatvorí dohodu,“ uviedol hovorca ministerstva Andrej Wallner.
Výhody zo zmluvných vzťahov majú pacienti, ale aj lekári, ktorým poisťovne platia za poistencov tzv. kapitácie – teda mesačné platby. Ide o pravidelné platby bez ohľadu na to, či pacient lekára navštívi alebo nie.