Titul kráľovnej košického ľadu získala domáca Pucherová

KošiceŠport

Košická Crow aréna hostila počas víkendu účastníkov 49. ročníka tradičných krasokorčuliarskych pretekov Veľká Cena Košíc, ktoré boli zároveň aj 26. ročníkom Košickej korčuľky.

Foto
Mária Sofia Pucherová potešila domácich priaznivcov prvým miestom / KOŠICE ONLINE

„Tento ročník bol úžasný!“ Zhodnotila dvojdňové dianie v Čermeli organizátorka Katarína Ondášová z košického Krasocentra. „Účasť bola krásna a dokonca sme tu mali aj šesť nórskych pretekárok. Pomohla nám k tomu trénerka Ivanka Reitmeyerová, ktorá momentálne pôsobí práve v Nórsku. Úrovni pretekov to určite pomohlo.“

Počet kategórií v porovnaní s minulosťou stúpol na sedemnásť, no preteky zároveň potvrdili trend klesajúceho počtu chlapcov v starších kategóriách.

„Bohužiaľ, chlapci asi sedia doma a je ich pomenej. Tu v Košiciach ich máme už iba v najmenších kategóriách a tí starší nám už vypomáhajú iba v rámci organizácie pretekov. Teší ma však nárast záujmu o krasokorčuľovanie medzi malými detičkami. Verím, že sa nám z nich podarí vychovať úspešných pretekárov,“ zaželala si K. Ondášová.

Foto
Sofia Mária Pucherová / KOŠICE ONLINE

Príchod krasokorčuliarok z Nórska znamenal zvýšenie konkurencie v hlavnej kategórii junioriek. Severanky predviedli pekné jazdy a najlepšia z nich – Vanessa Gjerde – sa napokon dostala na pódium. V rámci sobotňajšieho programu bola dokonca najlepšou zo všetkých. Celkovo ju však dokázali zdolať Laura Mohnaczká z Bratislavy a predovšetkým celková víťazka Mária Sofia Pucherová z domáceho klubu Crow Aréna Figure Skating.

„Pre mňa to boli prvé preteky po zdravotnej prestávke. Veľmi som sa na nich tešila, nakoľko na tomto štadióne trénujem a išlo tak o moje domáce preteky. Spokojná som hlavne s víťazstvom a s mojou sobotňajšou jazdou. V nedeľu to už nebolo také dobré,“ pousmiala sa 16-ročná pretekárka trénujúca v Košiciach.

Výrazný krok ku svojmu víťazstvu urobila predovšetkým v sobotu. O deň neskôr dvakrát spadla a obsadila tretiu priečku. Celkový súčet 98,96 bodu však napokon v súčte dvoch dní stačil.

Už dlhší čas bojujem so skokmi, ktoré som niekoľkokrát opravovala. Tie zdravotné problémy ma v tomto smere pribrzdili, ale určite na tom ešte popracujem. Každé víťazstvo však teší, obzvlášť v takejto medzinárodnej konkurencii. Nečakala som, že tu budú Nórky a potešilo ma, že som si s nimi mohla pomerať sily,“ pridala Mária Sofia Pucherová, ktorá plánuje v roku 2019 veľké zmeny. „Zatiaľ však nie sú potvrdené a preto by som o nich nerada vopred hovorila.“

Výborne obsadená bola aj kategória starších žiačok, v ktorej sa predstavilo šestnásť krasokorčuliarok. S náskokom vyše bodu a pol triumfovala 13-ročná Anna Šimová z Nového Mesta nad Váhom.

„Som veľmi spokojná, veď v jazde mi vyšlo asi všetko, čo som chcela,“ pochvaľovala si Šimová. „Mohla som ešte trochu lepšie zaskákať, ale víťazstvo vždy poteší. Hlavným cieľom pre tento rok sú však pre mňa majstrovstvá Slovenska a dúfam, že tam získam prvé miesto.“

V silnej konkurencii sa nestratili ani reprezentantky domáceho Krasocentra Košice. Dvanásťročnej Loriete Gashi ušlo víťazstvo v kategórii mladších IK Gold o necelý bodík.

„Ak by som nepokašľala jeden skok, tak som mohla aj vyhrať. Inak som však spokojná a zabodovala som asi pekne zarotovanou kombinovanou piruetou. Väčšinou končím na prvom, alebo druhom mieste. Verím teda, že keď som skončila druhá tu, tak na majstrovstvách Slovenska vyhrám,“ prijala tesnú prehru s úsmevom Lorieta Gashi.

Jej klubová kamarátka Tereza Pažinová obsadila medzi staršími žiačkami piatu pozíciu. „Som celkom spokojná. Hlavne som rada, že som ani raz nespadla, ale celkom mi nevyšla pirueta,“ zhodnotila svoju jazdu trinásťročná krasokorčuliarka, ktorá si domáce preteky užila. „Podľa mňa je to úplne super, pretože tu máme veľa kamarátok a nemusíme nikam cestovať. Mne osobne sa skáče na domácom ľade lepšie, ako inde.“

Veľká cena Košíc fanúšikov najelegantnejšieho ľadového športu rozhodne nesklamala. Organizátori však už začínajú myslieť na ďalší ročník, ktorý bude jubilejný.

„Oslávime päťdesiatku a určite sa tak vynasnažíme urobiť minimálne takto kvalitné preteky, ako sme mali tento rok. A najviac nás poteší, ak sa na stupne víťazov dostanú viacerí košickí pretekári,“ dodala Katarína Ondášová z Krasocentra Košice.

 

Galéria k článku

Výsledky VC Košíc a Košickej korčuľky:

Juniorky: 1. Mária Sofia Pucherová

Starší žiaci: 1. Marko Piliar

Staršie žiačky: 1. Anna Šimová

Staršie žiačky B: 1. Rebecca Maniová

Mladšie žiačky: 1. Lucia Jacková

Mladší žiaci B: 1. Maximilián Rastislav Petric

Mladšie žiačky B: 1. Hannah Sugiyama

Nádeje dievčatá 10: 1. Nataša Mokráňová

Nádeje dievčatá 9: 1. Lucia Čermáková

Nádeje mladší chlapci: 1. Bennet Bočkay

Nádeje dievčatá 8: 1. Nina Studená

Nádeje B staršie dievčatá: 1. Izabela Klára Grinčová

Nádeje B mladšie dievčatá: 1. Vanda Kaščáková

IK Gold mladšie: 1. Nicol Lara Riapošová

IK Silver junior: 1. Paulína Palúchová

IK Silver staršie: 1. Veronika Horváthová

IK Silver mladšie: 1. Kristína Marcinková

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre