Titul profesor získali ďalší pedagógovia z východoslovenských univerzít

KošiceSpravodajstvo

Aktualizované: 13.35 hod.

Prezident Peter Pellegrini minulý týždeň vymenoval 21 nových vysokoškolských profesorov. Medzi nimi je aj päť pedagógov z metropoly východu vrátane vedúceho Katedry biofyziky Prírodovedeckej fakulty (PF) Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach Daniela Jancuru, ktorý sa stal profesorom v odbore fyzika.

„Vysokoškolské štúdium v študijnom programe biofyzika úspešne ukončil v roku 1993 na PF UPJŠ v Košiciach. V roku 1999 získal titul PhD. v odbore biofyzika na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a v roku 2009 mu bol udelený titul docent na PF UPJŠ v odbore biofyzika. V rokoch 1999 – 2002 absolvoval postdoktorandský pobyt na Katedre biochémie a bunkovej biológie v Houstone. Venuje sa problematike katalytického mechanizmu terminálnych oxidáz dýchacích reťazcov buniek, ako aj vývoju transportných systémov liečiv,“ uviedla pre Košice Online hovorkyňa UPJŠ Laura Hoľanová s tým, že novým profesorom v odbore chirurgia je Radoslav Morochovič:

„Vysokoškolské štúdium absolvoval v rokoch 1991 – 1997 v odbore všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte (LF) UPJŠ v Košiciach. V roku 2005 mu bol udelený titul PhD. v odbore chirurgia, titul docent získal v roku 2016. Na LF UPJŠ v Košiciach pôsobí ako pedagóg od roku 1999. Zodpovedá za výučbu predmetov chirurgia 4, urgentná medicína, prvá pomoc, úrazová chirurgia a ortopédia. V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice pracuje od roku 2000 najskôr ako chirurg, od roku 2006 ako úrazový chirurg.“

Foto
Prezident Peter Pellegrini vymenoval 21 vysokoškolských profesorov / facebook.com/unlp.sk

Menovací dekrét si z rúk prezidenta prevzal aj Matej Škorvánek, a to v odbore neurológia. Vysokoškolské vzdelanie absolvoval v roku 2008 v odbore všeobecné lekárstvo na LF UPJŠ. V roku 2014 získal dvojitý titul Philosophiae doctor v odbore neurológia na LF UPJŠ a v Holandsku. V roku 2018 bol habilitovaný v odbore neurológia. Tiež absolvoval odborné stáže v Prahe, Londýne a vo Viedni. Od roku 2008 pôsobí na Neurologickej klinike LF UPJŠ a UNLP, kde je zodpovedný za vedenie praktických cvičení a prednášok z predmetov neurológia a vedecká príprava. Zároveň je zakladateľom Centra pre zriedkavé extrapyramidové ochorenia v Košiciach a projektovým lídrom Neuromisie zdravia Slovenskej republiky.

Hoľanová povedala, že riaditeľka Ústavu medzinárodného a európskeho práva Právnickej fakulty UPJŠ Martina Jánošíková je novou profesorkou v odbore teória a dejiny štátu a práva:

„Je absolventkou Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach, kde úspešne ukončila štúdium v roku 1997 s vyznamenaním. V roku 2002 nastúpila ako odborná asistentka na Katedru medzinárodného práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. V roku 2010 ukončila doktorský študijný program na Univerzite Karlovej v Prahe a v roku 2014 jej bol udelený vedecko-pedagogický titul docentka v odbore teória a dejiny štátu a práva na domácej pôde Právnickej fakulty v Košiciach. Vo svojej vedeckej a pedagogickej činnosti sa venuje problematike európskej integrácie z pohľadu práva, pričom sa zameriava hlavne na otázky vzťahov vnútroštátneho práva a práva Európskej únie, na problematiku využitia práva Európskej únie v aplikačnej praxi súdov Slovenskej republiky. Teoretické poznatky prepája s praktickými skúsenosťami získanými počas pôsobenia na Súdnom dvore Európskej únie v Luxemburgu (právna poradkyňa v kabinete generálneho advokáta), na Najvyššom správnom súde SR (prísediaca sudkyňa v disciplinárnych senátoch) a na Ústavnom súde SR (poradkyňa).“

Prednostka Ústavu lekárskej biológie LF UPJŠ Janka Vašková je novou profesorkou v odbore antropológia. Hoľanová dodala, že po absolvovaní štúdia biológie so špecializáciou v antropológii na PF UPJŠ v Košiciach ukončila doktorandské štúdium v odbore antropológia na Fakulte humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove, kde v roku 2003 získala titul PhD.:

„V roku 2016 habilitovala v odbore antropológia na Fakulte humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove a získala aj vedecký kvalifikačný stupeň Iia. Odborne sa venuje účinkom látok s antioxidačnými a prooxidačnými vlastnosťami na organizmus, ako aj hodnoteniu úspešnosti liečby a prognózy pacientov detekciou zmien vybraných antioxidačných markerov.“

Prešovská univerzita

Dekréty si z rúk prezidenta prevzali aj dve pedagogičky z Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity (FF PU). Jednou z nich je prorektorka pre vzdelávanie PU Martina Kášová, ktorá sa stala profesorkou v odbore cudzie jazyky a kultúry. Podľa hovorkyne PU Anny Polačkovej ide o významnú osobnosť v oblasti germanistiky a lingvistiky:

„Pôsobí na Inštitúte germanistiky FF PU, kde sa zaslúžila o rozvoj jeho odborných aktivít a zvyšovanie kvality vzdelávania v oblasti nemeckého jazyka. Vyštudovala slovenčinu a nemčinu na UPJŠ v Prešove, absolvovala zahraničné štúdium na univerzitách v Nemecku. Jej vedecké štúdie a publikácie sa zaoberajú rôznymi aspektmi jazykovej analýzy a prekladu, vrátane porovnania jazykových štruktúr v rámci sociálnej terminológie, pričom jej odborné príspevky sa pravidelne objavujú v renomovaných domácich a medzinárodných vedeckých časopisoch.“

Riaditeľka Inštitútu stredoeurópskych štúdií Marta Vojteková je novou profesorkou v odbore slovanské jazyky a literatúry. Je absolventkou FF PU v študijných odboroch poľský a slovenský jazyk a literatúra.

„Svoje doktorandské štúdium ukončila v odbore slavistika a slovanské jazyky. Habilitačné a inauguračné konanie absolvovala v odbore slovanské jazyky a literatúry. Od začiatku svojho pôsobenia na vysokej škole sa venuje výučbe a výskumu súčasného poľského a slovenského jazyka so zameraním na morfológiu, syntax, slovotvorbu, lexikológiu, ale tiež prekladovú lexikografiu, terminológiu a terminografiu,“ skonštatovala Polačková, ktorá dodala, že v metropole Šariša v súčasností pôsobí 75 profesorov.

Komentáre