Tohtoročná Košická hudobná jar predstaví v Košiciach elitných umelcov

KošiceKultúra

Okrem 4 symfonických a 4 komorných koncertov ponúkne Košická hudobná jar aj viaceré sprievodné podujatia.

Jeden z najstarších medzinárodných hudobných festivalov Košická hudobná jar (KHJ) ponúka vo svojom 63. ročníku lákavé symfonické i komorné projekty. Viaceré diela zaznejú v Košiciach prvýkrát a okrem domáceho orchestra Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) sa predstavia významné hudobné zoskupenia a umelci.

„Košická hudobná jar už od svojich začiatkov privádza do Košíc nielen elitných umelcov, ale aj začínajúcich virtuózov so sľubne našliapnutou kariérou. Tí sa častokrát aj vďaka mimoriadne príjemnej atmosfére mesta k nám radi vrátia aj neskôr, kedy sú už na vrchole slávy.“ približuje riaditeľ ŠfK, Július Klein.  

Otvárací koncert festivalu KHJ, povedie taktovka taiwanského dirigenta, Yu-An Changa. Sólistom večera bude uznávaný francúzsky violončelista Bruno Philippe – laureát prestížnej súťaže kráľovnej Alžbety v Bruseli. Lákavá dramaturgia koncertu vytvorená z diel ruských velikánov hudby – S. Rachmaninova, S. Prokofieva a M. Balakireva je taktiež prísľubom skvelého hudobného zážitku.  Nielen pre priaznivcov operných melódií je pripravený druhý symfonický koncert s príznačným názvom Operné Pêle mêle. Pestrú dramaturgiu koncertu 26. apríla naplní vokálne umenie kórejskej sopranistky Sooyeon Kim v spolupráci so stálym hosťujúcim dirigentom ŠfK, Leošom Svárovským.

Tretí symfonický koncert festivalu sa 4. mája ponesie v znamení pozitívnych návratov výnimočných umelcov „Sme potešení, že sa opäť na našom pódiu spolu s domácim orchestrom ŠfK stretnú dve významné osobnosti dvoch generácií formujúce tak slovenské, ako aj české interpretačné umenie a hudobný život – Ondrej Lenárd a Jan Mráček,“ povedal riaditeľ J. Klein. Ich majstrovstvo je  zárukou neopakovateľných zážitkov.

Foto
Okrem domáceho orchestra Štátnej filharmónie Košice sa predstavia významné hudobné zoskupenia a umelci

Komorné podujatia ponúknu nielen koncerty

Okrem 4 symfonických a 4 komorných koncertov ponúkne Košická hudobná jar aj komornú hudobno-dramatickú inscenáciu na motívy života a tvorby Marty Kubišovej z dielne Slovenského národného divadla. Publiku sa na predstavení Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu v Kasárňach/Kultúrparku 9. mája predstaví trojica hercov Monika Potokárová, Silvia Holečková a Daniel Žulčák. Spojenie hudby a slova ponúkne aj koncert 30. apríla na doskách Malej scény Štátneho divadla Košice, na ktorom sa skĺbi mimoriadna interpretačná muzikalita renomovaného sláčikového kvarteta Pavel Haas Quartet a charizmatický prejav slovenského herca Róberta Rotha.

Festival každoročne ponúka aj sprievodné podujatia. Počas celého festivalu bude návštevníkom v Dome umenia sprístupnená výstava obrazov Anatolija Koncuba s názvom Putovanie s anjelom. Filharmonici tiež vycestujú do Spišskej Novej Vsi, kde spolu s japonskou huslistkou Ayako Yonetani odohrajú Koncert pre mesto. Novinkou na Košickej hudobnej jari bude predkoncertná prednáška k Záverečnému koncertu.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre