Aktualizované: 3.7., 9.50 hod.
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v tomto roku očakáva stratu vo výške 169 miliónov eur. Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Michal Palkovič to považuje za naliehavé a požiadal o predloženie opatrení:
„Vec je naliehavá, ak sa neprijmú účinné protiopatrenia, môže dôjsť k nenaplneniu očakávaní na strane poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Za úrad môžem povedať, že sme pripravení aktívne sa zúčastňovať na riešeniach, ktoré pomôžu celému sektoru,“ povedal Palkovič, ktorý požiadal vedenie VšZP o predloženie opatrení na zvrátenie nežiadúceho hospodárskeho vývoja bez toho, aby to negatívne pocítili poistenci alebo poskytovatelia zdravotnej starostlivosti.
Hovorkyňa ÚDZS Monika Beťková vysvetlila, že opakujúci sa problém s chýbajúcimi peniazmi spôsobuje aj nedostatok pri tvorbe rozpočtu a regulačných rámcov, ktoré je potrebné riešiť do budúcna. ÚDZS víta úmysel ministerstva zdravotníctva na zriadenie rady pre rozpočet zdravotníctva, ktorá sa bude systematicky a pravidelne zaoberať týmito otázkami a situáciu bude priebežne vyhodnocovať.
ÚDZS pripomenul, že nedostatok peňazí sa netýka všetkých troch zdravotných poisťovní (ZP). Aj tie súkromné však očakávajú straty, Dôvera 70 miliónov eur a Union ZP 17 miliónov eur. Napriek tomu majú dostatok prostriedkov na pokrytie všetkých nárokov poistencov i poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Dôvera by mala mať na konci roka na účte 138 miliónov eur a Union ZP 82 miliónov eur. ÚDZS dodal, že debate o dofinancovaní zdravotníctva nad rámec už schváleného rozpočtu by mali predchádzať aktivity smerujúce k hľadaniu vnútorných rezerv a zlepšeniu efektívnosti.
VšZP reagovala, že dôvodom odhadovanej straty je predovšetkým predpokladaný nárast nákladov na zdravotnú starostlivosť o viac ako 220 miliónov eur. Zároveň je pripravená rokovať s ÚDZS a reflektovať jeho pripomienky.
„VšZP už pri tvorbe obchodno-finančného plánu upozorňovala na riziká pre sektor vo forme zvýšeného rastu cien a spotreby liekov, zdravotníckych pomôcok a niektorých typov zdravotnej starostlivosti. Kontinuálne sa snažíme aplikovať zlepšenia na stabilizáciu situácie, avšak rast spotreby liekov a zdravotníckych pomôcok nevieme priamo ovplyvniť a ide o problém, s ktorým dnes zápasia všetky zdravotné poisťovne,“ uviedlo predstavenstvo štátnej poisťovne s tým, že na nemocničnú starostlivosť vynakladá viac ako je jej skutočný podiel na liečených pacientoch:
„Odhady zdravotných poisťovní ukazujú, že v roku 2024 bude podiel VšZP na financovaní nemocníc vyšší ako 61,38 percenta, čo je podiel definovaný v programovej vyhláške.“
Štátna poisťovňa apeluje na férové rozdelenie nákladov na ústavnú zdravotnú starostlivosť. Tiež zdôraznila, že v porovnaní s vlaňajškom hospodári o 35 miliónov lepšie:
„Je pravda, že zdravotné poisťovne skončili za rok 2023 v zisku, ale len vďaka dofinancovaniu sektora, ku ktorému došlo v septembri 2023.“
VšZP chce pokračovať v postupnom znižovaní straty. V spolupráci s ÚDZS vytvorila pracovnú skupinu, ktorá bude slúžiť aj na aktívny monitoring hospodárskeho vývoja, identifikáciu najrizikovejších oblastí či návrhy opatrení.
Zdravotná starostlivosť pre poistencov nie je podľa VšZP ohrozená:
„Plníme si všetky záväzky voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti,“ dodala VšZP, ktorá volá po konštruktívnom dialógu a hľadaní primeraných riešení.
Súkromná ZP Dôvera zdôraznila, že dofinancovanie zdravotníctva bude nevyhnutné aj v tomto roku. Rozpočet pre zdravotníctvo nie je podľa nej dobre nastavený, rovnako ako po minulé roky.
„Hospodársky výsledok zdravotnej poisťovne je aktuálne strata 23 miliónov eur. Rozpočtovanie na Slovensku je tragické, takzvaná programová vyhláška situáciu len zhoršuje,“ povedal PR špecialista Dôvery Matej Štepianský, ktorý doplnil, že dofinancovanie zdravotníctva bude potrebné:
„V opačnom prípade bude musieť dôjsť k radikálnym obmedzeniam v dostupnosti zdravotnej starostlivosti.“
ZP Union tvrdí, že v zdravotníctve je objektívne málo finančných prostriedkov, čo potvrdili analýzy ministerstva financií a je to možné vnímať aj pri porovnaní s ostatnými krajinami Európskej Únie.
„V Unione pristupujeme k prevádzke s maximálnou možnou efektivitou, prekážky však vidíme napríklad v programovom rozpočtovaní, ktoré umelo určuje, kam smerovať prostriedky bez ohľadu na potreby nášho poistného kmeňa,“ povedala hovorkyňa ZP Union Kristína Baluchová.
Union chce, aby sa pri dofinancovaní sektora pristupovalo rovnako ku všetkým ZP, pričom sa spolieha na férový prístup:
„Čo v preklade znamená ku všetkým občanom, ktorí si na Slovensku platia zdravotné poistenie.“
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková očakáva, že VšZP v najbližších dňoch predstaví opatrenia na stabilizáciu jej hospodárenia. Zároveň sa zúčastnila zasadnutia Rady pre tvorbu rozpočtu v oblasti zdravotníctva. Jednou z tém bolo aj hospodárenie zdravotných poisťovní.
„O aktuálnej hospodárskej situácii vo VšZP som komunikovala s predsedom ÚDZS, ako aj s generálnym riaditeľom VšZP. V zmysle záverov ÚDZS čakám na predloženie ozdravných opatrení zo strany VšZP, ktoré, verím, že budú predstavené v lehote dní. Po oboznámení sa s týmito návrhmi VšZP budeme informovať o ďalších krokoch vo veci stabilizácie finančnej kondície štátnej zdravotnej poisťovne,“ vyhlásila Dolinková.
Zasadnutia Rady pre tvorbu rozpočtu v oblasti zdravotníctva sa zúčastnili zástupcovia rezortu financií, všetkých troch ZP aj vedenia ÚDZS. Spoločne sa zaoberali výdavkami verejného zdravotného poistenia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti či tohtoročným limitom výdavkov na zdravotnú starostlivosť vo výške viac ako 7,6 milióna eur. Cieľom je hľadať systémové opatrenia na zlepšenie výhľadu hospodárenia zdravotných poisťovní.
Zdroj: TASR