Tradičná výstava v trebišovskom múzeu ukazuje zdobenie kraslíc netradičnou technikou

VýchodKultúra

Základňa krasličiarov sa každý rok rozširuje.

Výstava Trebišovski pisanki je pre milovníkov ľudovej kultúry z Dolného Zemplína už tradičnou súčasťou veľkonočných sviatkov. Podľa etnologičky Simony Radovej z trebišovského múzea je výstava výnimočná v tom, že základňa krasličiarov sa každý rok rozširuje:

944 kraslíc je dôkazom toho, že tradícia zdobenia kraslíc neutícha a aj mladá generácia prejavuje záujem v pokračovaní tejto tradície. Tento rok sa na výstave odprezentovalo 64 vystavovateľov nielen zo Slovenska, ale aj Česka, Poľska, Rakúska, Maďarska a Rumunska.

Galéria k článku

Zaujímavá je najmä rozmanitosť a precíznosť samotných výtvorov. Ľudoví umelci používajú tradičné, ale aj mierne kuriózne techniky tvorby.

„Viacfarebná vosková batika špendlíkom a stužkou, reliéfne zdobenie voskom, vyškrabovanie, drôtovanie, oblepovanie slamou, bavlnkou, leptanie octom, šťavou z kyslej kapusty, ale aj netradičné techniky ako napríklad prelamovanie, zdobenie farbami, zdobenie paličkovaním, oblepovanie semienkami a tento rok sa na našej výstave prvýkrát objavilo aj zdobenie cínovaním, doplnila etnologička.

Návštevníci môžu obdivovať tradičné ľudové umenie na škrupinách prepeličích, holubích, slepačích, kačacích, morčacích, husacích i pštrosích vajec, a to ešte mesiac.

Komentáre