Tragické udalosti z uplynulých mesiacov nabádajú k zvyšovaniu bezpečnosti v uliciach

SlovenskoSpravodajstvo

Samosprávy chcú rozšíriť kamerové systémy.

Posledné mesiace zasiahlo Slovensko hneď niekoľko tragédií, ktoré si vyžiadali obete. Streľba na Zámockej ulici v Bratislave z októbra má dvoch mŕtvych, novoročná tragédia v Michalovciach jednu obeť. Keďže sa obe udalosti stali v uliciach, nabáda to k otázke bezpečnosti v mestách. Jedným zo spôsobov, ako ju možno zvýšiť, je kamerový systém. Metropola Zemplína má v súčasnosti 80 kamier v rámci celého mesta. Mesto by chcelo ich počet v budúcnosti navýšiť.

„Avšak v súvislosti s náročnou ekonomickou situáciou bude možnosť zakúpenia nových kamier, ako i celková modernizácia kamerového systému podmienená možnosťou čerpania externých zdrojov. Pre vyšší pocit bezpečia sme pristúpili k opatreniam, ktoré súvisia s posilnením policajných hliadok v meste a tiež s verejným osvetlením, ktoré je zapnuté po celú noc,“ informovala referentka odboru komunikácie, marketingu a kultúry na mestskom úrade Adela Kalaninová.

V rámci šetrenia sa osvetlenie v lokalitách s individuálnou bytovou výstavbou podľa jej slov vypínalo o polnoci. 

Foto
Samosprávy chcú rozšíriť kamerové systémy (Ilustračná fotografia) / TASR

K zvýšeniu bezpečnosti v uliciach hlavného mesta slúži momentálne 590 kamier a do budúcna chcú kamerový systém rozširovať. Aj napriek udalostiam z posledných mesiacov je podľa bratislavskej Mestskej polície bezpečnostná situácia každým rokom lepšia.

„V roku 2019 sme otvorili novú policajnú stanicu s kamerovým dohľadom priamo na Obchodnej ulici, kde má zázemie špeciálny útvar zásahovej jednotky a kynológie s celomestskou pôsobnosťou. Hliadková činnosť bola zároveň posilnená vo všetkých častiach Bratislavy, najmä v tých najexponovanejších oblastiach,“ uviedla hovorkyňa Veliteľstva Mestskej polície hlavného mesta SR Bratislavy Barbora Krajčovičová.

Najšpecifickejšia je situácia v centre mesta, kde sa ľudia zdržiavajú najmä počas víkendových nocí. K bezpečnosti tu napomáha neďaleká policajná stanica.

„V roku 2021 sme zriadili nové operačné stredisko, ktorého súčasťou je aj kamerové pracovisko. Stali sme sa prvou mestskou políciou na Slovensku, ktorá je súčasťou integrovaného záchranného systému. To znamená, že v reálnom čase dokážeme spolupracovať s policajným, hasičským aj záchranným zborom. Do našich radov sa nám podarilo priviesť odborníkov a nadviazať spoluprácu s ministerstvom vnútra, najmä s Policajným zborom SR. Aj týmito krokmi sa snažíme, aby boli obyvateľky  a obyvatelia Bratislavy vo väčšom bezpečí,“ doplnila hovorkyňa.

Dohliadať na bezpečnosť v uliciach a zrýchliť možnosť zásahov pomáhajú podľa nej tiež novootvorené vysunuté pracoviská. Priestupky by mohli ľahšie objasňovať aj vďaka odevným kamerám policajtov, ktoré  aktuálne testujú. Počty policajných hliadok sa podľa Krajčovičovej menia v závislosti od podujatí v meste či bezpečnostnej situácie.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre