Trash Heroes Košice: Snažíme sa pomôcť prírode, aby sa dokázala lepšie nadýchnuť, potom môžeme aj my

KošiceĽudsKE

Buď zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete. To je myšlienka, ktorú vyslovil Mahatma Ghándi a inšpiruje mnohých, okrem iného aj skupinu mladých východniarov.

Foto
Trash Heroes Košice v základnej zostave, ktorá sa neustále rozrastá / FB Trash Heroes Košice

Hovoria si Trash Heroes Košice. Vo svojom voľnom čase sa stretávajú s jasným cieľom: svojpomocne odstraňujú čierne skládky na východe. Sú to veľké i malé akcie, ktorými chcú dobrovoľníci ukázať, že im nie je ľahostajné, v akých podmienkach žijeme. Na ich čele stojí dnes už Košičan Jaroslav Stančák, inak pôvodom Ukrajinec, ktorého starí rodičia sa zhruba pred tridsiatimi rokmi rozhodli prísť do Košíc za lepším životom.

 

Vysvetlite nám presnejšie pojem a cieľ Trash Heroes Košice.

Na začiatku nám hovorili aj Odpadkoví hrdinovia, no sme skôr Hrdinovia s odpadom. Tou hlavnou myšlienkou je, že chceme byť zmenou vo svete, ktorú chceme vidieť. Snažíme sa pomôcť prírode, aby sa dokázala lepšie nadýchnuť, a zároveň sa lepšie nadýchneme aj my.

Váš vznik si idealizujem nejako takto: Išli ste na opekačku do lesa a zistili, že tam je k dispozícii aj chladnička, toaleta aj nejaké pneumatiky.

Aj ste spolovice trafili. Začalo to tak, že sme išli s kamarátom vyvenčiť psa k Hornádu tu u nás na Jazere. A zrazu, človek stojí na plechovke, posunie sa o dva metre a zase stojí na plechovke. Začalo nám to prekážať, išiel som do auta, vybral som zopár mechov a vtedy sa to rozbehlo. Pocítili sme, že nás niečo hreje pri srdci. Len tak z haluze som si to dal na profil, ľuďom sa to páčilo a aj tým smiešnym like-om ma posunuli ďalej, že veď pozri, to je niečo, čo nieže nerobí nikto, ale prečo to nerobí nikto?

Najskôr ste to boli vy a váš kamarát, podľa fotiek vás je ale oveľa viac, kto každý je súčasťou Trash Heroes Košice?

Najhlavnejší členovia sú moji najbližší kamaráti a známi, ktorých poznám celý život. Máme spoločný čet, kde sa dohadujeme, kto, kde, kedy môže ísť zbierať.

Foto
Jaroslav Stančák dal dokopy partiu dobrovoľníkov, ktorým nie je ľahostajné znečisťovanie  / FB Trash Heroes Košice

Ako si vyberáte lokality, ktoré čistíte? Bohužiaľ, je ich asi celkom dosť.

Na tie väčšie akcie si vyberáme väčšie skládky, ale chodíme aj cez týždeň na menšie. Niekedy aj podľa pocitu. Ja som vyrastal v Čižaticiach, ale aj na Jazere, to poznám na centimetre. Moji kamaráti, ďalší členovia sú z iných sídlisk, tak aj oni dávajú tipy. Zároveň nám to hlásia aj cudzí ľudia.

Aký je záujem verejnosti, zapájajú sa?

Stále sa pridáva viac a viac ľudí. Niektorí, ktorí nemôžu prísť fyzicky, pošlú nejaké peniaze na náš transparentný účet, iní prídu pomôcť. Ráta sa každá pomoc. Aj tá najmenšia, keď človek nevyhodí papierik do prírody, ale hodí si to do auta a odnesie tam, kam to patrí.

Ukazujú sa aj nové tváre alebo sú to viac-menej stálice?

Tu by som spomenul najhlavnejšieho človeka, ktorý prišiel na prvú akciu na Bukovci, Mirka Kucíková a je to náš základný kameň. Je to pani učiteľka z Bernolákovej školy, prišla raz a odvtedy chodí stále.

Samostatná kapitola sú použité pohodené striekačky, často aj pri detských ihriskách, relax zónach.

Všimol som si jedno občianske združenie na západnom Slovensku, ktoré sa zaoberá práve týmto, vysvetlili mi, ako to funguje a ja sa snažím odnášať nájdené striekačky do lekární, ktoré sú povinné ich likvidovať. Ľudia mi niekedy hlásia aj cez internet, kde také miesta nájdeme a my sa snažíme to zlikvidovať.

Čo najbizarnejšie ste našli v lese?

Za to obdobie som už asi videl všetko. Najlepšie je, keď človek vidí bioodpad zabalený do mechu, odnesený do lesa. Nič v zlom, ľudia, ale bioodpad môžete radšej vysypať len tak, ako zabalený v mechu.   

Ak by sa k vám chcel niekto pridať, môže?

Členom sa nestáva človek, ktorý nám len napíše a pozbiera jednu tašku. Mal by sa snažiť okolo seba vytvoriť ľudí, ktorí to budú robiť aj vtedy, keď ich nie je vidieť. Kto sa chce zapojiť, nájde nás na Facebooku, stačí napísať.

Environmentálne témy sú konečne tak trošku aj v popredí. Ale všetko to začína už od detstva. Ako by ste v tejto téme oslovili dnešné deti? Akčná pani učiteľka a ešte? 

Jeden z najhlavnejších projektov Trash Heroes Košice je dopracovať sa k rozprávke. Hlavný hrdina bude medvedík čistotný, ktorý bude mať partiu zvierat, s ktorou prežívajú a bojujú s odpadom v prírode. Niečo podobné, ako Bol raz jeden život, poučné aj vtipné. Prelom nastane vtedy, keď budú mať deti svojho hrdinu a ony budú bojovať za našu prírodu. Nie my starí.

Starí, koľko máte rokov?

Tridsaťjeden.

Hneď sa cítím mladšie. Rozprávka je však super cesta, príbeh veľryby Gerdy bol tiež veľkým hitom. Stáva sa, že miesto, ktoré ste nedávno upratali, je po veľmi krátkom čase opäť znečistené?

Áno, stáva sa to pravidelne. Keď si predstavím neporiadok, ktorý sme tam vyzbierali predtým a zrazu je tam dvojnásobok...Ten pohľad sa mi už určite nepáči.

A čo robíte potom, organizujete ďalšiu brigádu?

Zatiaľ áno, ale jedného dňa, keď sa dopracujeme k fotopasciam, verím, že aspoň nejaké obdobie tam nebude nikto nič nosiť.

Ktorá lokalita vás prekvapila znečistením najviac?

Najviac som bol prekvapený v Borovicovom háji na Terase. Chodil som neďaleko do školy, takže sme cez ten lesík chodili na branné cvičenie. Je to lokalita vyhľadávaná deťmi aj rodinami. Vojdete do lesa a tam 20 striekačiek nakope. Je to veľmi smutný pohľad.

Komentáre