Tretia liga privítala Kalšu bleskami a krutou prehrou

VýchodŠport

Keď prejde vstupnou bránou futbalového štadióna obce so sedemsto obyvateľmi päťsto ľudí, tak je jasné, že ide o veľkú udalosť. Nedeľňajší podvečer v Kalši bol jednoducho sviatkom, na ktorý čakala dedina pod Slanskými vrchmi roky.

Foto
Futbalisti Kalše bojovali, no kvalita bola na strane Tatrana / KOŠICE ONLINE

Futbalisti Mladosti Kalša korunovali štvorročné úsilie víťazstvom vo štvrte lige a na úvod treťoligového dobrodružstva sa im postavil najzvučnejší možný súper. Na ihrisko s nádherným výhľadom na hrad Slanec pricestovali futbalisti najstaršieho slovenského klubu Tatran Prešov a favorit súťaže udelil nováčikovi tvrdú lekciu. Ešte predtým, než sa nad okolitým kukuričným poľom prehnala búrka sprevádzaná bleskami, zahrmeli v šestnástke domáceho brankára Stanislava Pellu tri gólové hromy.

O prvé dva sa postaral útočník Tatrana Dávid Ivanecký. „Som samozrejme veľmi spokojný. Myslím si, že sme boli lepšie technicky i kondične pripravení. Mali sme aj potrebný kúsok šťastia, keď nám vyšli nejaké akcie, zatiaľ čo súperovi nie,“ vyslovil sa spokojným hlasom 18-ročný strelec, ktorého objavil Prešov v Pušovciach.

Prešov ťažil na ihrisku Kalše z väčších skúseností a rozvahy. Nositeľom týchto atribútov je v Tatrane 34-ročný Jaroslav Kolbas.

„Nebol to pre nás ľahký zápas. Domáci na nás vybehli a v úvode nás dostali pod tlak. Strelili sme však prvý gól a od tohto momentu sme už kontrolovali loptu. Vyhrali sme 3:0 a myslím si, že to mohlo byť ešte presvedčivejšie,“ zamyslel sa harcovník, ktorý pôsobil v predošlej sezóne v druholigovom Trebišove. Potenciál Tatrana je pritom podľa neho ešte väčší, veď prebudovaný tím sa zohráva za pochodu. „Bolo to s nami aj niekoľko hráčov, ktorí ešte nie sú ani zapísaní na súpiske. My ostatní sa zohrávame a som presvedčený, že sa to bude zlepšovať od zápasu k zápasu. Prešov je však futbalové mesto, ktoré si zaslúži minimálne druhú ligu. Pevne verím, že sa budeme pohybovať hore a zabojujeme o postup. Zatiaľ mám z toho dobrý pocit. Ja osobne verím trénerovi Petrášovi, s ktorým som kedysi hrával ligu. Verím, že dokáže vrátiť Tatran tam, kam patrí.“

Pre domácu Kalšu bol prehra 0:3 krutá. Klub s diviakom v logu si vypracoval viacero sľubných šancí, ktoré zaváňali gólom.

„Výsledok je trochu klamlivý. Prvých dvadsať minút sme mali viacero dobrých situácií, v ktorých nám možno chýbal kúsok šťastia. Po polčase sme prehrávali 0:2, ale stále sme s tým chceli niečo urobiť. Demotivoval nás asi tretí gól. Škoda, pretože diváci boli perfektní a chlapci mi vraveli, že toľko ľudí tu prišlo naposledy na pohárový zápas proti Podbrezovej. Chceli sme ich teda potešiť,“ povzdychol si obranca Dušan Kolek, ktorý posilnil Kalšu pred štartom súťaže z Lokomotívy Košice. „Priznám sa, mal som aj ponuky z druhej ligy. Z osobného hľadiska mi však bola najbližšia Kalša. Sú tu seriózni ľudia a našiel som tu výbornú partiu. Ľudia v klube majú rodinné väzby a jeden na druhého sa tu môže spoľahnúť. To mi imponovalo.“

Galéria k článku

Futbalové nadšenie v Kalši je nespochybniteľné. Treťoligový žreb však bol voči hráčom Mladosti poriadne drastický a v úvode sezóny narazia na tých najväčších favoritov.

Veru, ako nováčik máme veľmi ťažký rozbeh. Teraz nás čaká Vranov, potom ideme do Humenného. Úprimne – toto nie sú súperi, s ktorými sa môžeme merať. Verím však, že potom budeme bodovať pravidelnejšie a tento tím sa bude pohybovať v prvej desiatke. Máme tu viacerých hráčov, ktorí hrali aj prvú ligu. Iste, sú trochu starší a nemajú natrénované ako kedysi. Myslím si však, že tie naše zápasy ešte prídu,“ zamyslel sa Kolek.

Aj podľa trénera Ľubomíra Maďarika je treba brať veci reálne a z prvej prehry nerobiť tragédiu.

„Prešov hral ešte pred nedávnom najvyššiu súťaž a bol to teda náročný súper. Začali sme dobre, nastrelili sme brvno. Potom sme však inkasovali dva góly a Tatran začal hrať takticky. Hrozili sme po štandardkách, ale gól neprišiel a súper bol veľmi efektívny. Výsledok je pre nás krutý, ale chlapci sa nemajú za čo hanbiť. Išli na dno svojich síl,“ zhodnotil Maďarik, podľa ktorého netreba nariekať a Kalšania sa musia už od polnoci sústrediť na stredajší zápas proti Vranove.

„Bude to opäť zápas, v ktorom bude favoritom súper. Diváci si musia uvedomiť, že toto už nie je štvrtá liga a prídu aj prehry. Musíme dať hlavy hore a ja verím, že sa nakopneme. Našim cieľom je byť do desiateho miesta a ja tomuto tímu verím,“ zdôraznil tréner Mladosti Kalša. Jeho optimizmus dvíha letné posilnenie kádra. „Už tento zápas ukázal kvalitu Dušana Koleka, vpredu odviedol kusisko práce Štefan Majerník. Aj ostatné posily ma uspokojili a verím, že sa to bude zlepšovať každým zápasom.“

Veľkou výzvou pre futbalistov Kalše je aj Slovenský pohár. V bistre pod tribúnou je zarámovaný dres Podbrezovej, ktorá zavítala pod Slanské vrchy pred dvomi rokmi. Teraz čaká Mladosť v druhom kole Slovnaft Cupu Ždaňa a zverenci Ľubomíra Maďarika by sa cez tohto súpera radi prepracovali k ďalšiemu historickému zápasu.

„Určite nás to láka. Radi by sme sem dotiahli atraktívneho súpera. Mali sme tu už Podbrezovú a Poprad a tešili by sme sa z ďalšej podobnej výzvy. Teraz však myslíme v prvom rade na stredajší duel proti Vranovu,“ pousmial sa Maďarik, ktorého doplnil Kolek: „Ždaňu musíme jednoducho preskočiť a potom by mohla zažiť Kalša ďalší futbalový sviatok. Ideme však krok po kroku a v tejto chvíli je naozaj podstatnejšia liga.“

TJ Mladosť Kalša – 1. FC Tatran Prešov 0:3 (0:2)

Góly: 13. a 35. Ivanecký, 52. Ivanko-Macej

Divákov: 500

AUTOR: KOŠICE ONLINE

Komentáre