Tie zatraktívnia múzeá z Košického samosprávneho kraja v rámci projektu Smart Museum, ktorý je výsledkom cezhraničnej spolupráce Maďarsko – Slovensko – Rumunsko – Ukrajina 2014 – 2020.
Jedným z troch múzeí, do ktorých zavedú expozície s interaktívnymi prvkami, je Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove. V ňom sa budú môcť návštevníci oboznámiť so stredovekými dejinami mesta multimediálnou formou. V 3D vizualizácii bude zobrazený napríklad aj hrad Parič, ktorého pôvodná podoba sa nezachovala.
V Zemplínskom múzeu v Michalovciach už jednu interaktívnu expozíciu majú. Cez projekt Smart Museum budú špeciálne osvetlené zbierkové predmety a pribudne virtuálne zrkadlo, dotykové obrazovky aj ozvučenie nástrojov.
Tretím múzeom z Košického kraja bude Kaštieľ a letohrádok Dardanely v Markušovciach. To sa obohatí o nové tablety, na ktorých bude na mieru nainštalovaná aplikácia s bonusovým obsahom, virtuálnou prehliadkou a zvukovou ukážkou vystavených hudobných nástrojov. „Súčasťou projektu bude aj vytvorenie oddychovej zóny, v ktorej si návštevník môže prečítať bonusový obsah o expozíciách či vypočuť zvuky hudobných nástrojov. Múzeum sa tak z tichého miesta môže na chvíľu premeniť na súkromnú koncertnú sálu,“ uviedla vedúca odboru kultúry Úradu KSK Jana Knežová.
„Múzeum síce často dokumentuje históriu, ale je nevyhnutné ju prepojiť so súčasnosťou. Doposiaľ sa návštevníci chodili do múzeí len pozerať. My chceme využiť moderné technológie, aby zapojili všetky zmysly, na chvíľu sa stali súčasťou histórie, a tak ju lepšie pochopili. Veríme, že tieto novinky rozhýbu návštevnosť našich múzeí a priblížia ich na úroveň tých zahraničných, kde sú už interaktívne expozície samozrejmosťou,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.
Podobné digitálne interaktívne expozície zveľadia aj dve maďarské kultúrne pamiatky - Múzeum Panónskeho mora v Miškovci a hrad Füzér. Cez projekt sa zrekonštruuje ukrajinský Hrad Palanok v Mukačeve. Všetky múzeá zároveň vytvoria videá zamerané na propagáciu expozícií, ako aj ďalších zaujímavostí v okolí kultúrnych pamiatok. „Projekt nadväzuje na predošlú úspešnú spoluprácu s Východoslovenským múzeom, v rámci ktorej sa v spojitosti s osobou Františka II. Rákocziho uskutočnila časť rekonštrukčných prác na našom hrade Palanok, ale zrekonštruovala sa aj expozícia Rodošto v Košiciach. Projekt Smart Museum považujeme za ďalšiu výbornú príležitosť spolupracovať v oblasti kultúry,“ konštatoval Yevheniy Luksha z Asociácie „Užhorod 21. storočie“, ktorá bude celý projekt koordinovať.
Celkový rozpočet projektu je takmer 802-tisíc eur, z toho pre múzeá v KSK je vyčlenených 276-tisíc eur. 90 percent výdavkov financuje program cezhraničnej spolupráce ENI HUSKROUA. Projekt sa začal v septembri tohto roka a ukončený by mal byť do dvoch rokov.
Autor: KOŠICE ONLINE