Tridsiate výročie Nežnej revolúcie v Rádiu Košice sa nesie v znamení jedinečných príbehov osobností

KošiceZaujímavosti

Vo vysielaní rezonovala najmä otázka: Čo pre vás znamená sloboda?

Slováci, ale aj Česi si v týchto dňoch pripomínajú 30. výročie Nežnej revolúcie. Rádio Košice už v pondelok (11.11.) odštartovalo sériu relácií venovaných novembrovým udalostiam. V éteri si na zmenu režimov zaspomínali známe, ale aj menej známe osobnosti. Naši redaktori vyšli do ulíc, kde hľadali odpovede na otázku: Čo pre vás znamená sloboda?

17. november je Medzinárodným dňom študentstva. Preto sme sa pýtali košických stredoškolákov a vysokoškolákov, ako vnímajú jeden z najvýznamnejších medzníkov v novodobých dejinách Slovenska. Historička z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Alžbeta Śnieżko Bojková v pondelok (11.11.) vysvetlila nielen dôležité fakty, ale aj správny spôsob výučby dejepisu. Na November ’89 si zaspomínal aj Zdeněk Beneš z Karlovej Univerzity v Prahe, potulkár Milan Kolcun, predsedníčka Českého spolku v Košiciach Dagmar Takácsová či spisovateľ Marián Milčák. Spravodlivosti sa vtedy dovolával aj zakladateľ a štatutár občianskeho združenia Verejnosť proti násiliu Ľubomír Badiar a do čias spred 30 rokov sa vrátil aj Daniel Liška.

Svoje spomienky na Nežnú revolúciu v utorok (12.11.) priblížila publicistka Beáta Beregrad Grunmanová. November ´89 sa jej spája nielen s eufóriou, ale aj s radosťou. Predovšetkým tým skôr narodeným predstavila aj život v socializme. Novembrové udalosti nezasiahli len veľké mestá. S nadšením ich sledovali aj ľudia v mestečkách a dedinách na východnom Slovensku. Nežná revolúcia priniesla zmeny aj do fabrík, a práve na to si zaspomínal Ján Petrovič, ktorý v tom čase pracoval v jednom z najväčších podnikov pod Tatrami.

Aj pravidelná rubrika Na východe niečo nové sa niesla v znamení výročia Nežnej revolúcie. Kiwa tentoraz priniesla rozhovor so spoluzakladateľom Občianskeho fóra v Košiciach, Petrom Neuwirthom. Svoj jedinečný príbeh rozpovedala aj 76-ročná Anna Povazsayová, ktorá v tom čase cestovala z Kežmarku do Rychnova nad Kněžnou za svojou práve narodenou vnučkou, aj keď netušila, čo sa v štáte momentálne deje a čo to prinesie. O svojich pocitoch nám porozprával aj Košičan Tomáš Lux, ktorý sa do Prahy vracia pravidelne, aby si pripomenul novembrové udalosti.

Foto
Václav Havel / Mesto Košice

Nežná revolúcia sa hlboko vryla do pamäte aj ľuďom z rôznych kútov východného Slovenska. Svoj pohľad na novembrové udalosti nám vo štvrtok (14.11.) priblížil historik zo Sabinova Juraj Vrábel či bývalá učiteľka a námestníčka prvého primátora porevolučných Košíc Judita Štofková. V éteri Rádia Košice sme navštívili aj Bardejov. Slavo Katušin bol v čase pádu socializmu na povinnej vojenskej službe, kde to tiež nebolo ľahké. Čo by sme si mohli prečítať o novembrových udalostiach '89, nám priblížil prevádzkovateľ antikvariátu Štefan Čipák.

Pád socializmu priniesol zmenu nielen do spoločnosti či politiky, ale aj do cirkvi. Za čias bývalého režimu sa mnohí veriaci stretávali tajne. Inak to nebolo ani v metropole východu. Cirkevný historik Cyril Hišem vysvetlil, ako fungovala cirkev počas socializmu. Aj redaktori Rádia Košice prezradili, čo pre nich znamená sloboda. Udalosti novembrových dní 1989 ovplyvnili aj mladšiu generáciu, ktorá bola významným hýbateľom udalostí. Vtedajší vysokoškolskí študenti si spomínali na demonštrácie vo viacerých mestách. Jedným z členov štrajkového výboru v Prešove bol aj vtedy čerstvý vysokoškolák Miroslav Ondirko.

Zmena režimu ovplyvnila aj akademické prostredie. Juraj Rusnák z Prešovskej univerzity povedal, že obdobie pred novembrom 1989 by sa dalo nazvať aj obdobím s deficitom slobody. My sme navštívili  Zemplín, konkrétne Dlhé nad Cirochou. Na Nežnú revolúciu si zaspomínala aj Anna Hančariková. Jedným z pamätníkov totalitného režimu je aj hlavný tréner košických oceliarov, rodák z Karvinej, Peter Draisaitl. Do svojich 13 rokov žil v Havířove a potom sa s rodičmi a sestrou vybral na prázdniny do vtedajšej Juhoslávie. Domov sa však už nevrátil. Športovci to v tých časoch nemali na ružiach ustlané, čo nám potvrdil aj bývalý slovenský hokejista a rodák z Prešova Igor Liba.

Sériu relácií dotvárali skladby, ktoré sú neodmysliteľne späté s Nežnou revolúciou. Jednu z nich, Modlitbu pro Martu zahráme aj dnes, symbolicky o 17.11 hod., čím sa zapojíme do iniciatívy českých a slovenských rádií. Pieseň Marty Kubišovej, ktorá zaznela aj na demonštrácii pred tridsiatimi rokmi v Prahe, prepojí étery dvoch krajín.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre