Trojnásobný majster Európy vodí zločincov pred súd

KošiceŠport

Košice majú ďalšie cenné kovy z majstrovstiev Európy. Postarali sa o to členovia klubu brazílskeho jiu jitsu 5th Dimension BJJ Košice Adam Nagy a Filip Kovatsch, ktorí priviezli z kontinentálneho šampionátu pod hlavičkou organizácie WOW v Ostrave zlato a striebro.

Foto
Filip Kovatsch a Adam Nagy

„Šampionátu sa zúčastnilo okolo tristo zápasníkov z trinástich krajín,“ približuje nám čerstvo skončené majstrovstvá Európy Adam Nagy, novopečený šampión v kategórii No Gi do 84 kilogramov. „Moja súťaž prebiehala tak, že som mal v prvom kole voľný žreb, potom som vyradil skúseného Poliaka a následne aj českého borca. Vo finále sme bojovali s ďalším Slovákom, ktorý vyradil Rusa, Rakúšana a Čecha. Z prvenstva mám samozrejme veľkú radosť a je to už môj tretí európsky titul. Pri prvom som získal biely pás, pri druhom modrý a teraz je to najcennejšie, nakoľko som už súťažil medzi pokročilými. Môžem teda hovoriť o svojom najväčšom úspechu v brazílskom jiu jitsu.“

Košickú minivýpravu na ME tvorili dvaja borci a veľmi úspešný bol aj Filip Kovatsch, ktorý vybojoval striebornú medailu v rovnakej disciplíne do 70 kilogramov.

„Naše zápasy kolidovali a tak sme sa nemohli podporiť počas samotných zápasov. Inak sme však samozrejme spoločne preberali zápasovú taktiku a držali sme si palce. A počas cesty vlakom domov sme sa potom konečne poriadne najedli,“ pousmial sa Nagy.

Práve na dobré jedlo sa tešia zápasníci po každej súťaži najviac. Pred samotnými zápasmi sú totiž na prísnej diéte a zhadzujú kilogramy. „Ak som sa mal zmestiť do svojej váhovej kategórie, tak som potreboval schudnúť takmer päť kilogramov. To nie je nikdy príjemné, ale patrí to k nášmu športu.“

Z Ostravy si však trojnásobný majster Európy nepriniesol iba zlatú medailu. „Vrátil som sa s natiahnutým medzirebrovým svalom a momentálne sa tak snažím popri tréningu aj poctivo regenerovať a oddychovať.“

Keď už je reč o titule v jiu jitsu, tak by bolo samozrejme vhodné ozrejmiť aj to, o aký šport vlastne ide. Každá z bojových disciplín má totiž svoje špecifiká.

„Brazílske jiu jitsu sa rozdeľuje na No Gi a Gi,“ vysvetľuje Adam Nagy. „Disciplína No Gi sa nazýva aj grappling a je to zmiešané bojové umenie s prvkami grécko-rímskeho zápasenia, džuda, škrtenia a rozličných pák. Ide pritom o zápas bez kimona. Gi je súperenie s kimonom a môžete tak súpera držať aj za tento odev. Môžete ho ním súpera aj škrtiť.“

Grappling však považuje samotný Adam iba za svoj sekundárny šport. Tým prvým je MMA.

„Rozdiel je hlavne v tom, že v brazílskom jiu jitsu nie sú údery. Celkovo je to však dosť odlišný šport. MMA výrazne napreduje a keď sa zotavím zo súčasného zranenia, tak sa mu budem opäť venovať naplno,“ avizuje bojovník, ktorý sa venuje tomuto športu už sedem rokov a v civilnom zamestnaní je členom Zboru väzenskej a justičnej stráže. Vo svojej náplni práce tak má aj predvádzanie zločincov pred súd. „Zatiaľ som žiadne chvaty použiť nemusel. Ja som mal doposiaľ šťastie na slušných „klientov“,“ pousmial sa šampión v jiu jitsu.

Foto
Pavol Langer počas zápasu MMA / KOŠICE ONLINE

Z jeho úspechov má radosť aj kolega z klubu MMA Psycho Team Pavol Langer, ktorého poznajú priaznivci bojových športov z galavečerov MMA.

„Adam je talentovaný a pracovitý bojovník. Ak bude zdravý, tak o ňom budeme ešte určite počuť a toto nebol určite jeho posledný úspech,“ zdôraznil Langer, ktorý ocenil aj úspech Filipa Kovatscha. „S chalanmi trénujeme bok po boku a ich úspechy ma tešia, ako keby som ich získal ja sám. Čím mám lepších sparingpartnerov, tým je to lepšie pre mňa. Sme tu ako jedna rodina a navzájom si doprajeme.“

V rámci klubu pracujú spoločne pod vedením hlavného trénera Martina Božíka, ktorý zdôrazňuje potrebu komplexnosti.

Pripravuje nás silovo, vytrvalostne, ale zároveň je aj našim psychológom. Okrem toho však chodím na tréningy do zápasníckeho klubu ZK 1904 Košice. Sú tam veľmi dobrí zápasníci z Ruska a to mi zabezpečuje kvalitný tréning. Tretím našim trénerom je Peťo Takáč, ktorý chodí pravidelne do Thajska a dodáva nám prvky thajského boxu a z času na čas si zatrénujem aj pravý box s Kamilom Janočkom,“ popisuje rôznorodosť prípravy bojovníka MMA Adam Nagy.

Foto
Pavol Langer po triumfe v rámci East Pro Fight / KOŠICE ONLINE

„Základom všetkého je silová a vytrvalostná príprava,“ nadväzuje Pavol Langer. „Zápas trvá 3 x 5 minút s minútovými prestávkami na vydýchanie a ošetrenie. Bez špičkovej kondície to teda nejde. Dôležitá je aj koncentrácia na jednotlivé štýly boja ako sú zápasenie, postoj, box či grappling. Zo všetkého trošku a preto je to veľmi komplexný šport.“

Aj vďaka tejto náročnosti je však MMA čoraz populárnejším športom. Zápas Attilu Végha s Karlosom Vémolom vzbudil na Slovensku a v Čechách záujem porovnateľný s hokejovým či futbalovým derby.

„Je to tak, záujem o tento šport prudko stúpa. Zároveň je to však veľmi ťažký šport a ak sa k nemu dostane niekto len na základe záberov z televízie, tak dlho nevydrží. Šampiónom sa totiž nestanete za pár týždňov. Musíte to mať v srdci a trénovať to dlhodobo,“ upozornil Pavol Langer, ktorý je momentálne v tvrdej príprave na galavečer MMA Oktagon Prime 3. V Šamoríne ho 15. februára preverí poriadne zdatný súper. „Bude to Čech Lukáš Dvořák, ktorý má zatiaľ v MMA bilanciu 4-0. Je to európsky šampión v thajskom boxe a pripravujem sa preto veľmi poctivo. Verím, že to prinesie výsledok.“

Podobne ako Nagy, ani Langer sa samozrejme neživí športom. Ako člena SBS ste kontroloval možno aj vás počas hokejových majstrovstiev sveta a stretnúť ho môžete na každom domácom zápase HC Košice. „Ľudia ma nepoznávajú a niektorí si aj dovolia. Ja to však beriem s úsmevom a nechám to tak. Na meranie síl mám ring či oktagon a v práci sa starám len o to, čo sa odo mňa vyžaduje,“ dodal s úsmevom bojovník MMA Pavol Langer.

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre