Trump sa koncom februára stretne s Kim Čong-unom

SvetSpravodajstvo

Prezident USA sa vo svojom prejave vyjadril ku viacerým svetovým konfliktom.

Americký prezident Donald Trump včera (5.2.) vo výročnom prejave o stave Únie oznámil, že 27. - 28. februára sa stretne sa druhom samite s vodcom Severnej Kórey Kim Čong-unom. „Robíme odvážnu novú diplomaciu a v rámci nej pokračujeme v historickom presadzovaní mieru na Kórejskom polostrove. Naši rukojemníci musia prísť domov, jadrové skúšky musia prestať - vystrelenie rakety sa neudialo už pätnásť mesiacov. Keby som nebol zvolený za prezidenta Spojených štátov, práve teraz by sme podľa môjho názoru boli vo veľkej vojne so Severnou Kóreou. Ešte zostáva urobiť veľa práce, ale môj vzťah s Kim Čong-unom je dobrý,“ vyhlásil Trump. Lídri sa prvýkrát stretli v júni minulý rok na historickom samite v Singapure. Obaja politici sa zaviazali, že budú pracovať na úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova výmenou za bezpečnostné záruky, ktoré žiada Pchjongjang.

Foto
Historický samit Donalda Trumpa a Kim Čong-una / TASR

Trump v prejave odsúdil politický rozvrat vo Venezuele: „Amerika nikdy nebude socialistickou krajinou.“ Zároveň skritizoval aj radikálny režim v Iráne, pričom sľúbil, že Teherán nikdy nezíska jadrové zbrane. Tamojšiu vládu obvinil z antisemitizmu. Trump vlani odstúpil od historickej jadrovej dohody s Iránom a uvalil na Teherán celú sériu nových sankcií.

Prezident USA chce urýchliť rokovania o politickom urovnaní dlhého a krvavého konfliktu v Afganistane. Trump potvrdil, že sa realizujú konštruktívne rozhovory, do ktorých je zapojené aj militantné hnutie Taliban: „Prišla tá hodina, keď sa musíme aspoň pokúsiť o mier a druhá strana chce urobiť to isté. Prišiel ten čas.“ Americké sily bojujú na Blízkom východe takmer devätnásť rokov. Trump neuviedol konkrétny časový rámec sťahovania vojakov zo Sýrie či Afganistanu. „Prakticky celé územie, kedysi obsadené extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS), je oslobodené,“ zdôraznil Trump s tým, že IS označil za krvilačných vrahov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre