Trump vyhlásil, že zvíťazil v nedávnych voľbách

SvetSpravodajstvo

Ďalší členovia Republikánskej strany kritizovali jeho snahy zvrátiť výsledky vo svoj prospech.

Dosluhujúci americký prezident Donald Trump počas prvého verejného vystúpenia za uplynulý týždeň znova vyhlásil, že zvíťazil v nedávnych prezidentských voľbách. Zároveň ďalší členovia Republikánskej strany vyjadrili znepokojenie nad jeho snahami zvrátiť výsledky vo svoj prospech.

Trump si pozval do Bieleho domu popredných republikánskych zákonodarcov zo štátu Michigan, ktorý patrí medzi kľúčové štáty. Jeho volebný tím sa tam snažil zastaviť sčítanie hlasov. Demokratický kandidát a novozvolený prezident USA Joe Biden tam zvíťazil s náskokom 155-tisíc hlasov.

Líder väčšiny v michiganskom Senáte Mike Shirkey a predseda štátnej Snemovne reprezentantov Lee Chatfield zdôraznili, že budú rešpektovať výsledky hlasovania:

„Zatiaľ sme neboli oboznámení so žiadnymi informáciami, ktoré by zmenili výsledok volieb v Michigane. Proces potvrdenia výsledkov volieb v Michigane by mal byť uváženým procesom bez vyhrážok a zastrašovania.“

Foto
Donald Trump / TASR

Republikánsky senátor Mitt Romney kritizoval Trumpa za vyvíjanie tlaku na miestnych predstaviteľov. Podľa neho je ťažké si predstaviť horšie, nedemokratickejšie konanie úradujúceho amerického prezidenta. Rovnaký postoj majú aj ďalší republikáni zo Senátu Ben Sasse a Joni Ernst.

„Veľké farmaceutické firmy zadali negatívne inzeráty proti mne za milióny dolárov počas predvolebnej kampane, ktorú som, mimochodom, vyhral, ale viete, to ešte zistíme,“ reagoval Trump, ktorý sa na sociálnej sieti opakovane sťažoval na zmanipulované voľby.

Šéf Bieleho domu skonštatoval, že ak mu Georgia umožní odhaliť státisíce nelegálnych hlasovacích lístkov, v tomto štáte dosiahne veľké víťazstvo. Dosluhujúci senátor Lamar Alexander sa stal najnovším z republikánskych zákonodarcov, ktorí sa snažia Trumpa presvedčiť, aby spustil oficiálny proces nástupu novej vlády. Biden má podľa jeho slov veľmi dobrú šancu stať sa budúcim prezidentom a mali by mu byť poskytnuté všetky zdroje potrebné na hladké odovzdanie moci.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre