Ohrozujú sa tým na živote.
Turisti v národnom parku Slovenský raj často porušujú pravidlá. Ako uviedol riaditeľ Oblastného strediska Horskej záchrannej služby (HZS) Slovenský raj Ivan Krajčír, turisti do rokliny Kyseľ chodia napríklad bez ferratového setu. Presné pravidlá pobytu vo ferrate Kyseľ sa nachádzajú v návštevnom poriadku tejto rokliny.
„My ľudí strážiť nemôžeme, môžeme im to len odporučiť, aby sme predišli ťažším úrazom. Aj v tejto rokline sme zaregistrovali niekoľko drobných poranení," povedal Krajčír.
Prechod roklinou je možný len v jednom smere, a to zdola nahor. Na jej absolvovanie musia byť turisti vybavení ferratovým setom s tlmičom pádov, prilbou a pevnou protišmykovou obuvou. V prevádzkovom poriadku ferraty sa uvádza, že návštevníci tejto rokliny by mali mať aj rukavice, čím by predišli malým zraneniam.
Podľa Krajčíra ich však turisti často nemajú. Tento rok horskí záchranári v rokline Kyseľ zasahovali aj pri netradičných situáciách.
„Išlo napríklad o poštípanie včelami. Zranený bol vo vážnom stave. Kuriózny prípad sme zaznamenali, keď turistu uhryzol had," povedal riaditeľ Oblastného strediska HZS Slovenský raj.
Vstup do šesť rokov je nevhodný
Krajčír poznamenal, že na turistiku sa má chodiť v ranných hodinách.
„Počas tejto sezóny sme zaznamenali nárast zablúdených turistov. Ľudia vychádzajú na túru neskoro a pobyt v prírode sa im predĺži do večerných hodín. Vtedy sú už unavení a mnohokrát zablúdia," objasnil.
V priebehu tohto roka pribudlo v Slovenskom raji aj prípadov, ktoré sa týkali pádov do roklín či v Prielome Hornádu.
Podľa riaditeľa Správy Národného parku Slovenský raj Tomáša Dražila sa pri náročných túrach objavujú aj problémy s deťmi. Rodičia by podľa neho mali zvážiť, na akú túru dieťa vezmú. Ako doplnil, napríklad v prevádzkovom poriadku rokliny Kyseľ sa neodporúča vstup deťom do šesť rokov.
„Určite nie je dobré, ak je v Kyseli dieťa v sedačke. Rodič tam má sám so sebou čo robiť, aby roklinu zvládol, a nie to ešte s dieťaťom v sedačke," uzavrel Dražil.
Zdroj: TASR