Turisti sa vydajú na Legionársky chodník

VýchodTuristicKE

Turisti z viacerých košických klubov pripravujú v dňoch 10. až 12. júna zaujímavý peší turistický prechod, ktorý povedie po trase Legionárskeho chodníka vytýčeného Čeňkom Čermákom približne po čiare vojnovej línie z júna 1919.

Foto
Trasa pochodu povedie aj cez Hačavské sedlo / KOŠICE ONLINE

„Prejdeme miestami bojov a položíme kvety k hrobom a pamätníkom vojakov, ktorí padli v boji o obranu celistvosti novovzniknutého Československa. Chodník vedie po existujúcich značených turistických trasách a zahŕňa aj prenocovanie priamo na trase v turistickej útulni,“ informuje Eva Dučaiová z turistického klubu KRTKO.

Chodník vedie po existujúcich značených turistických trasách a zahŕňa aj prenocovanie priamo na trase v turistickej útulni.

Deň 1: Turňa nad Bodvou – hrad – Háj – Hačava – Hačavské sedlo (Ž) - sedlo Krížna Poľana (M)– Medzev – Vyšný Medzev – Trohánka – útulňa (Ž) https://en.mapy.cz/s/mogokapupe 29,5 km, 1535 m prevýšenie

Foto

Technické informácie k etape: Doprava Košice-Moldava n B. os. vlak 6404 6:32-7:17 ďalej autobusom Moldava n. B. -Turňa n. B. – 7:25-7:41 Položenie kvetov k pomníku nad Turňou a na cintoríne v Medzeve. V úseku Turňa-Medzev ideme naľahko, časť batožiny nás čaká v Medzeve u KST Skoba (batožina bude prevezená vopred do Medzeva). Neskorý obed v Medzeve, doplnenie potravín.

Nocľah – útulňa Trohánka, miesto je tu pre cca 6 osôb + 2 v ďalšom altánku, voda na Troch studniach cca 5 m od Trohánky. Posedenie pri ohni, opekanie, pozorovanie hviezd.

Deň 2: Trohánka – Tri studne- chata Erika – Kojšovská hoľa – Golgota - Studnička pod Tisíckou – chata Lajoška (Č)– Železný vrch – pomník – Košická Belá (Ž) https://en.mapy.cz/s/donofakahe 22 km, 647 m prevýšenie

Foto

Technické informácie k etape: Pohodové vstávanie, príprava raňajok, štart o cca 8:30. Možnosť nákupu teplého jedla po trase na chate Erika. Výstup na Kojšovskú hoľu, zastávka v altánku pri studničke pod Tisíckou. Pietny akt pri pomníku pod Železným vrchom. Nocľah v Košickej Belej – podľa možností - vo vybavovaní so starostom obce, resp. hľadanie iných možností. Večer posedenie v pohostinstve, resp. opekanie.

Deň 3: Košická Belá – Nemcova dolka – sedlo pod Vysokým vrchom – Jánošíkova bašta – Kysak, cintorín – Kysak č. 1 https://en.mapy.cz/s/dekezotodo 14,6 km, 425 m prevýšenie

Foto

Technické informácie k etape: Raňajky, o cca 8:30 odchod na trasu. Položenie kvetov k pomníku legionárov na cintoríne v Košickej Belej. Dá sa zabezpečiť doplnenie potravín v obchode alebo u spriatelených turistov. Príchod do Kysaku o cca 14:00 – položenie kvetov k pomníku na cintoríne. Slávnostné ukončenie podujatia. Presun účastníkov celého prechodu na záverečný míting pripravený v réžii TOM Krtko a rodiny Ševecových. Posedenie do podvečerných hodín. Odchod vlakom do Košíc.

Prechod celej trasy Po legionárskom chodníku je určený pre 6-8 zdatných turistov ochotných podstúpiť nepohodlie nocľahu v prírode.

Pre záujemcov sa ponúkajú čiastkové etapy po trase spolu s kmeňovou skupinou:

Piatok 10.6. Úsek Turňa – Hačava, resp. Turňa – Medzev Odchod ráno z Košíc spolu s hlavnou skupinou, návrat autobusom z Hačavy o14:00, resp. 15:40 a z Medzeva o 16:30, 17:33, 18:55

Sobota 11.6. Pripojenie k skupine na chate Erika, resp. na Idčianskom sedle (autobus smer Zlatá Idka o 7:15), či chate Lajoška (autobus č. 14 Jahodná o 8:29) Ukončenie túry v Košickej Belej – návrat do Košíc o 16:58, resp. 17:53

Nedeľa 12.6. Absolvovanie celej dennej etapy, autobus do Košickej Belej o 7:30

Budeme radi, ak sa k nám pridáte na niektorom z jednodňových úsekov. Časy by sme v prípade záujmu stanovili presnejšie. Ak sa nás nazbiera dostatok, pokúsime sa pripraviť spomienkovú magnetku (za symbolickú cenu 1,0 €) Rado (astern333@gmail.com) a Makovica (eva.ducaiova@gmail.com )

Komentáre