Vyberte sa s nami po stopách turistov spred sto rokov.
Aj pred vyše storočím lákali slovenské hory, doliny a jaskyne dobrodruhov a milovníkov prírody. V ďalšom pokračovaní našich výletných tipov z minulosti vás pozývame do Slovenského krasu – tajomného kraja plného hlbokých dolín, kamenných útesov a podzemných zákutí. Spoznajte Moldavskú, Šomodskú či slávnu Jasovskú jaskyňu tak, ako ich opisovali v časoch, keď turistika bola záležitosťou v prvom rade pre nadšencov a odvážnych.
Zatiaľ čo Jasovská jaskyňa a tzv. Šomodská jaskyňa sú aj dnes prístupné verejnosti, Moldavská jaskyňa je v súčasnosti úplne uzavretá pre verejnosť. Okrem spomenutých jaskýň článok ponúka aj prehľad rôznych zaujímavostí, ktoré mohol návštevník po trase objaviť. Tieto výletné tipy z minulosti môžu inšpirovať aj dnešného turistu.
Východoslovenský kras, ako všetky vápencové útvary, skrýva v sebe rad jaskýň, hlbín, dier, vôd, ktoré tekú neznámo odkiaľ, a geologom poskytuje mnoho vďačnej látky odhaľovať neznáme tajomstvá a azda aj veľkolepé divy prírody. Turistovi však nedoporučujeme, aby ukojoval svoju zvedavosť preliezaním podzemných krajov, poneváč by ho mohla stihnúť nemilá náhoda, ak nie dokonca smrť v kraji podzemnej tmy. Z jaskýň východoslovenského krasu sú dosiaľ aspoň z časti prístupné jaskyňa Moldavská, Šomodská a Jasovská. Odchod vlaku z Košíc o 5.21 hod. Minieme Barcu (zbytky opevnenia, kostol z 15. stor., 3 zámky), Hanisku (zámok rodiny Zichyho zo 17. stor., v ňom knižnica, obrazová galéria, nádherný park; z Hanisky 2 km do Sokolian so srúcaninami hradu z 13. stor., a kostolom, v ktorom je zaujímavý svätostánok), Veľkú Idu (stopy tvŕdze, veľký zámok rodiny Čakyovcov z 18. stor. s pekným parkom a rodinnou hrobkou, veľká cigánska kolonia, zaujímavé cigánske piesne a povesti o hrade; z Veľkej Idy 6 km do Šace so zbytkami hradu z 15. stor. a kostolom zo 16. stor.) a videme do Moldavy.
Na vrcholku hory stávala moldavská tvŕdza, ktorá je smutne chýrna exekúciou, prevedenou r. 1450 z rozkazu Jána Huňadyho na posádke dobytej tvŕdze (viď Jiráskové Bratstvo, II.diel). Tvŕdza zmiznula úplne s povrchu zeme, zato v mestečku zachoval sa vzácny svedok doby Jiskrovej, rozsiahly gotický chrám zo 14. stor. s pekným pôvodným portálom a sanktuáriom. V moldavskom kníhkupectve obdržiame informácie o Moldavskej jaskyni. Až do roku 1923 preskúmaná bola z tejto jaskyne predná časť labyrintová v ľavo a priama čiara s malou krivkou v pravo k tretiemu rozvodiu. Priekopom r. 1923 podarilo sa čat. Blumovi preniknúť v hlavnej chodbe so skvostnou ozdobou krápníkovou a hrobitovom. V zime boly preskúmané obe chodby, ktoré sa rozchádzajú i vykazujú dostatok vlhka a hojnosť kostí. Jaskyňa je veľmi ťažko schodná. Z Moldavy vychádzka do kúpeľov Széchényiho a k mlynu Aranyos (železitá kyselka).
V blízkej obci Šomodi (letovisko a kúpele, dnes Drienovec) sú 3 jaskyne, z ktorých je najzaujímavejšia výtoková jaskyňa v kúpeľoch. Hneď za kúpeľami je v pravo vo skále výtok. Voda vnútri je mrazivé studená, hĺbka až 90 cm. Držiac sa v pravo, prídeme k prvému slapu, cez ktorý vystúpime do úzkej priervy, kde treba pokračovať rozkročmo, 670 m od východu je kaplica s 3 nádhernými záclonami a mohutnou ružicou. Všetky chodby sem vedúce sú zanesené hlinou. Odtiaľ možno ešte preniknúť 340 m k shrútenej skale, ktorá ďalšej ceste bráni. Výška chodieb v niektorých miestach je až 38 m.
Z Moldavy môže turista buď pokračovať v ceste ku hraniciam do Turne, alebo vlakom (doporučujeme však cestu pešo) do Jasova. V Turni je starý župný dom, zámok s parkom a rybníkom, kostol z 13. stor. Severne od mesta je na vápencovom kuželovitom vrchu srúcanina turňanského hradu, ktorá shliada malebne do širého kraja. Vinice a ovocné sady vinú sa okolo úpatia strmých vrchov, ktorú na západe uzavierajú obzor, a malebné údolia brázdia vápencovitú hmotu tejto vysočiny. O vzniku hradu vypráva povesť, že kráľovi Belovi IV., ktorý prchal pred Tatarmi, daroval pastier Bebek zlato, ktoré na pastve náhodou odkryl. Za to mu kráľ dovolil, aby si postavil 7 stajní. A tak vraj povstaly hrady Turňa, Krásna Horka, Sadvár, Štítnik, Solyomko, Plešivec a Brzotín. Hraď Turňa bol jedným stvŕdzí (Sečovce, Myšia, Moldava, Turňa a Jasov), ktorými husitskí Bratríci hájili juhovýchodné hranice svojho panstva.
Z Turni ideme 1 hod. do Dvornej, potom napravo na dedinu Sadlov. Za dedinou počiena čarokrásne údolie, známe ako Sadlovská (Zadielská) dolina. Na poldruhej hodiny cesty ďaleko vinie sa hlboký skalný úval, strážený obdivuhodnými vápencovými útvarami a pretiekaný v rámci bujnej vegetácie potokom Blatnicou. Kde sa dolina úži, tvorí potok niekoľko vodopádov. Za pol hod. veľký stĺp Cukrová homola, odkiaľ je nádherný rozhľad, ďalej Kráľova studňa, z ktorej vraj pil kráľ Béla IV., za pol hod. ďalej pila. Četné otvory jaskýň, z časti nepreskúmaných. Pred pilou vpravo na výšinu. Na konci údolia je snehová skrýša, do ktorej je možno na 200 m vstúpiť. U Grečovho vrchu je jaskyňa Falučka. Dedina Falučka je rusínska, a leží v doline Ajskej, ktorá v dolnej svojej časti je skalnatá, v hornej lesnatá. Veľmi divokým údolím Hájom (v ňom grécko-katolícka zaujímavá dedina Vieska a rokla pri Čertovom moste) a cez dedinu Háj dorazíme za 2 hod. zpäť do Turni.
Kto chce pešo ísť z Moldavy do Jasova, minie Šomodskú jaskyňu, pokračuje asi 250 kročajov pozdĺž trate, zahne cestou v pravo a dôjde dobrým chodníkom za 1 1/4 hod. k srúcaninám Kaplice sv. Ladislava z r. 1614 (dobrý prameň). Pastvinou miernym sostupom na dobre viditeľnú cestu (15 min.) a po nej za 1 1/4hod. do Jasova.
Jasov je malebne položená dedina v prekrásnom údolí. Mohutná šedá skalná stena so skrovnými zbytkami hradu pôsobí veľmi kontrastne proti svetle natřenému kláštoru. Hrad Jasov bol založený na mieste bývalého kláštora z 12. stor. a Tatarmi znivočeného; ovládol z mohutného skalného bradla neširoké dolie horného toku Bodvy, prichádzajúcej z hlbokých lesov nad Medzevom. Keď tvŕdza po vypudení Bratríkov zpustnula, vrátili sa premonstráti a založili nový kláštor, ale nie už na ťažko prístupnom skalisku, ale v rozkošnej polohe v údolí na úpatí hradskej hory. Starý kostol a opevnenie bolo za Moravana Sauberera rozbúrané a kláštor s kostolom vystavaný nádherným terajším spôsobom. V kláštore je bohatá knižnica so vzácnymi prvotlačami (na požiadanie ochotne prevedie p. knihovník) a sbierka hodín, prekrásna záhrada so sklenníkom vzácnych paliem. V kostole je vraj obraz od Dürera. Okolie bohaté nadaného kláštora bolo premenené v nádherný prírodný park, kde hladina rozsiahleho rybníka svieti uprostred zalesnených strání a šírych lúčin, porostlých vzácnym stromovím.
Hlavným cieľom turistov je Jasovská jaskyňa. Táto jaskyňa nevyrovná sa veľkosťou a rozsiahlosťou v známych dosiaľ priestoroch svetochýrnym jaskyňám Moravského Krasu a Postojny, je len ich miniaturou. Ale čo u svetochýrnych jaskýň pôsobí mohutnosťou, to budí tu obdiv jemnosťou, nádhernou kompozíciou a úchvatnou barvitošťou. Kto prezriel sloupské a postojenské jaskyne, nebude aj tu sklamaný, užasne nad nádherným dielom prírody, ktoré tu veky vytvořily.
Jaskyňa je dnes ďaleko a pohodlne prístupná. Jaskynný otvor je široký, prvá časť, ktorá už za dávnych čias slúžila za útočiště okolných obyvateľov pred vpadnuvším do kraje nepriateľom, je pustá, odradená o krápníkové ozdoby. O objavenie najväčšej časti jaskyne má zásluhu čatár p. pl. 14. Bluma a poštovní úradníci Melč, Michal a Hlaváč. Zprístupnenie jaskyne umožnil generál Gajda, ktorý ochotne dal bádateľom k dispozícii niekoľko vojakov.
Čatárovi Blumovi podarilo sa nájsť prístup do t zv. Podsvetia cestou, ktorú nazval „cestou do neba“. Hrobitov s krásnymi, nežnými krápničkami bol prvou, nove objavenou miestnosťou Blumovou. Od hrobitôvku prešiel do ľavej časti dómu. Po obozrelom preskúmaní dómu nebolo pochybné, že voda neodtiekla z neho ľavou chodbou, ale silný nános presvedčoval, že odtok vody nachádzal sa pri podlahe dómu samého. Z pokusných nových návrťov viedol k úspechu jílový zárez, vedený pod t. zv. „Nebesami“, ktorými Bluma octnul sa vo 2 krápníkových komôrkach, ozdobených týgrovite zbarvenými krápnikami a stenami. V tretej komore našiel prvé jazierko. Potom hľadal smer po vode a podarilo sa mu záhybom z jazierkovej komory prehĺbiť sa ku komínu, ktorý preliezol, s malej striešky dostal sa oblokom v ľavo a k dnes známym prostorám, najmä ku Gajdovej sále.
Z iných partií sú zaujímavé tiež kostolík so 2 pilierami (Hrob Kristov a Mariánsky Stĺp), Kostol, Srdce, Vinohrady. V jaskyni je tiež český nápis o Jiskroví z Brandýsa z r. 1451, svedectvo, že jaskyňa bola v prednej svojej časti už dávno známa. Vstupné do jaskyne je 10 Kčs za osobu, pre turistov 8 Kčs, študentov 5 Kčs. Informácie podá správa jaskýň v Jasove, domok č. 11, kde sa obdržia vstupenky a sprievodca.
Z Jasova sú 2 km do Rudna, letoviska a kúpeľov. Z Jasova pokračuje dráha cez Počkaj na Nižný Medzev. Je to staré banické mesto v krásnom lesnatom pohorí, kde jasovskí premonstráti usadili nemeckých kolonistov. Cechovně banícke pamiatky.
Z Nižného Medzeva prídeme do Vyšného Medzeva, taktiež starého baníckeho mesta. Najväčšia šachta Lucia, bohatá na železo a meď. Na radnici fresky. V kostole z 18. stor. hlavný oltár pochádza zo starého jasovského kostola.
Z Jasova je tiež len 8 km do kúpeľov Štós, ktoré ležia vo výške 670 m. n. m. v údolí rieky Bodvy. Okolo do kola sú šíre jadlové lesy s dobrými cestami. Štós sú letné aj zimné klimatické liečivé miesto. Je tu ústav pre liečenie studenou vodou. Kúpele môžu ďakovať za svoj chýr znamenitým liečebným účinkom, nádhernej prírode, rovnomernému podnebiu a čistému vonnému vzduchu ihličnatých lesov. Liečia sa tu choroby dýchacích ústrojov, bezosnosť, rôzne žalúdkové choroby, chudokrvnosť, žltačka, bazedovská nemoc. Kúpele Štós sú tiež výborným miestom pre rekonvalescentov z ťažkých telesných aj duševných chorôb. Okrem vodoliečebného ústavu sú tu aj tepléváhové, ihličnato-kyslíkové kúpele, liečenie elektrinou, slncom, povetrím a inhalácia. Zo Štósu sú vďačné výlety do okolia. V dedine kostol z 13. stor., čiastočne prestavaný, v evanjelickom kostole medená krstiteľnica.
Autor: HistoricKE