Cieľom je prilákať turistov do menej známych lokalít.
Turistickú mapu Košického kraja doplnilo ďalších päť miest, ktoré predstavujú spojenie človeka, umenia, konkrétnej lokality, a to všetko s ohľadom na prírodu. Projekt s názvom Umenie na mieste X má prilákať turistov do menej známych lokalít, ale tiež vzbudiť záujem o udržateľný turizmus. Riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková pre Rádio Košice uviedla, že do projektu sa prihlásilo 46 umeleckých diel, odborná komisia však vybrala päť víťazných:
„Návštevník nájde diela v Zádiele - tu máme Kométu, v Herľanoch, kde máme slnečné hodiny, veľmi krásne dielo máme aj na Senianskych rybníkoch, takisto sme sa zamerali na lokalitu v Turzove - tu je Račia procedúra a posledné dielo máme neďaleko Spiša, teda v Iliašovciach pri kaplnke Sans Souci.“
Inštalácia s názvom Kométa, ktorá uvíta návštevníkov Zádielu, spája bubon miešačky a vyhodené vianočné stromčeky. Umiestnená je na pomedzí prírodnej rezervácie a industriálnej krajiny, pričom má prepájať vápencové skaly s neďalekou stavbou cementárne. Autor Michal Machciník pri tvorbe diela prihliadal najmä na recykláciu materiálov.
„Celá socha vyzerá ako keby sme videli na horizonte padajúcu hviezdu. Tá padajúca hviezda je tematická preto, že ľudia, ktorí obývali Zádielskú dolinu v praveku a staroveku, sa orientovali podľa hviezd. A ja chcem odkázať na to, že ľudia, ktorí bývali na týchto miestach, krajinu trošku ovplyvnili, trošku klčovali v podstate a trošku si ju prispôsobovali. A potom vytvorili niečo tak unikátne, ako je Slovenský kras, ktorý my dnes vnímame ako Národný park,“ povedal autor.
Písmeno X v názve projektu vyjadruje teda akési kríženie, ktoré vzniká na základe súladu človeka s prírodou a umením, ale poukazuje tiež na 10. výročie krajskej organizácie. Aj napriek tomu, že ide o výnimočný projekt, župan Rastislav Trnka pre Rádio Košice uviedol, že v ňom plánujú pokračovať:
„Každé z týchto diel v podstate prináša okrem toho samotného diela aj nejakú myšlienku a informáciu z minulosti, ktorá sa viaže k danej lokalite a o ktorej možno málokto vedel. Týmto spôsobom vlastne vytvárame aj priestor do budúcna v daných lokalitách tvoriť niečo podobné alebo s podobným zameraním. Takže okrem toho rozmeru turistického, umeleckého je to aj taký rozmer rozvojový.“
Kraj poskytol na týchto päť projektov grant vo výške 35-tisíc eur.
Autor: RÁDIO KOŠICE