Tusk nebude kandidovať v prezidentských voľbách v Poľsku

EurópaSpravodajstvo

Budúci rok podporí kandidáta opozície.

Predseda Európskej rady (ER) a bývalý poľský premiér Donald Tusk sa nebude uchádzať o post prezidenta Poľska. Voľby sa uskutočnia v roku 2020. „V budúcich poľských prezidentských voľbách nebudem kandidovať,“ vyhlásil Tusk s tým, že z obdobia, keď bol premiérom, nesie na svojich bedrách príliš veľké bremeno: „Chce to, aby kandidoval niekto, koho neťaží bremeno náročných a nepopulárnych rozhodnutí a ja si takéto bremeno so sebou nesiem, odkedy som bol premiérom.“

Foto
Donald Tusk / TASR

Tusk v budúcoročných prezidentských voľbách podporí kandidáta opozície, ktorý bude stáť proti súčasnému prezidentovi Andrzejovi Dudovi. Toho podporuje konzervatívna vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) — hlavný politický súper Občianskej platformy (PO), ktorej lídrom bol niekedy práve Tusk.

V rokoch 2007 – 2014 bol poľským premiérom. Jeho funkčné obdobie bolo spojené so stabilným hospodárskym rastom a zlepšovaním imidžu Poľska v zahraničí, ale aj s nepopulárnymi opatreniami, napríklad zvýšením veku odchodu do dôchodku, ktoré však súčasná vláda medzičasom zrušila.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre