Čitatelia si môžu vybrať spomedzi besied, výstav či burzy kníh.
Aj v metropole východu odštartoval Týždeň slovenských knižníc. Téma 26. ročníka Knižnica – priestor istoty je zameraná aj na dizajn priestoru a služieb. Knižnica pre mládež mesta Košice (KMMK), ktorá si tento rok pripomína 70. výročie od svojho vzniku, pripravila pre čitateľov viacero aktivít. Postupne zavádza programové novinky, inovuje služby a pokračuje v rekonštrukciách svojich pobočiek. Vedúci Útvaru knižnično-informačných služieb KMMK Ján Šimko povedal, že návštevníci sa môžu zúčastniť aj rôznych výstav:
„Spomeniem napríklad veľké finále voľby nového kráľa/kráľovnej detských čitateľov 2025, ktoré máme naplánované na štvrtok 6. marca o 10.00 hod. v LitParku, súčasťou bude slávnostná korunovácia. Pre najmenších máme pozvánku na zážitkové aktivity BABY knižnice, budeme pripravovať študentov na písomnú časť maturity zo slovenského jazyka, besedovať s rómskou aktivistkou Annou Koptovou a navštívime čarodejnícku školu s Teen Wednesday.“
V Litparku a Humbuku sú k dispozícii inteligentné laboratóriá smartlaby, ktoré prepájajú moderné technológie a vedecké poznatky s tradičnými čitateľskými aktivitami. Verejnosť sa môže zapojiť do kreatívnych dielničiek. KMMK vyhlásila generálny pardon na upomienky pre tých čitateľov, ktorí vrátia knihy tento týždeň. Zároveň privíta 15 knihovníkov z Poľska a Francúzska.
Štátna vedecká knižnica (ŠVK) v Košiciach podľa referenta pre PR, marketing a komunikáciu Martina Konečného pozýva verejnosť aj na rôzne výstavy:
„V stredu 5. marca bude v Nemeckej knižnici na Hlavnej 10 obľúbené podujatie swap kníh. Na Pribinovej 1 pripravila knižnica prednášku bibliografky Eleonóry Blaškovej s názvom Biografický výskum v knižnici: Lexikón Košičanov 1848 – 1938. Aj tohto roku ponúkne ŠVK v Košiciach záujemcom možnosť bezplatnej registrácie a aktivácie ročného členského preukazu. Stačí prísť 6. marca počas otváracích hodín do Haly služieb na Hlavnú 10.“
Aj Verejná knižnica Jána Bocatia (VKJB) v Košiciach sa v stredu zapojí do celoslovenského podujatia s názvom Je nás počuť, kedy sa bude nahlas čítať z okien pobočiek. Vedúca útvaru regionálnej, koordinačnej a projektovej činnosti VKJB Erika Palágyiová priblížila, že cieľom je poukázať na dôležitosť čítania a úlohy knižníc pri vzdelávaní:
„Počas celého týždňa ponúka knižnica zápisné za polovicu. Okrem toho sa návštevníci môžu tešiť na besedu s autormi Petrom Juščákom a Miroslavom Pollákom, na komiksovú výstavu, burzu kníh či čítanie z diel regionálnych autorov, ako aj detektívne knižné pátranie pre malých a veľkých. V pondelok 3. marca Košický samosprávny kraj (KSK) a VKJB v Košiciach vyhlasujú prvý ročník prestížnej súťaže Kniha roka Košického kraja 2024.“
Zámerom súťaže je podporiť knižnú tvorbu, ktorá je osobou autora alebo tematicky spojená s Košickým krajom. Päť župných knižníc podľa hovorkyne KSK Kataríny Strojnej pokračuje v iniciatíve Vyprázdni police svojej knižnice:
„Čitateľov vyzvali na darovanie nadbytočných kníh. K tejto zbierke pridajú knižnice vybrané tituly zo svojho fondu a darujú ich domovom dôchodcov, krajskej nadácii i nemocniciam. Všetkých päť župných knižníc ponúkne 50-percentnú zľavu na zápisné. Zároveň počas týždňa si môžu čitatelia kúpiť knihy v knižniciach za dobrovoľný príspevok. Burza kníh je príležitosťou dať im druhú šancu a podporiť ich kolovanie medzi čitateľmi.“
Župné knižnice, ktoré vlani navštívilo takmer 400-tisíc ľudí, v marci pripravili pre čitateľov aj Noc s Andersenom, Deň ľudovej rozprávky či tematické čítania. V ich fondoch sa celkovo nachádza vyše 545-tisíc kníh.