Slovenská komora zubných lekárov plošné vyberanie doplatkov neeviduje.
Zubná ambulancia nie je miestom, kam si chodíme oddýchnuť. Je to skôr nutnosť, ktorú absolvujeme v prípade zdravotných komplikácii, prípadne prevencie. Aj zubné ambulancie sa pomaly otvárajú, a to za prísnych hygienicko-epidemiologických podmienok. Pripravte sa však na to, že v niektorých ambulanciách si preto aj priplatíte. Zubári musia totiž dodržiavať prísne hygienické postupy. Celý dentálny tím by mal používať ochranné prostriedky, dbať na zvýšenú dezinfekciu ambulancie, čakárne a všetkých priestorov. Cieľom je zabrániť šíreniu nákazy z pacienta na zubného lekára a tým na ďalších pacientov následne ošetrovaných v ambulancii.
Na redakciu Košice Online sa obrátil čitateľ Tomáš, ktorého zaskočila informácia o poplatku Covid-19 u zubára vo výške 53 eur. V troch rôznych ambulanciách v Košiciach bol vopred upozornený, že je to príplatok za dezinfekciu či tzv. Covid-19, jeho výška sa však líši. U iného zubára si pýtali 10 eur. Či ide o plošné nariadenie sme zisťovali na Ministerstve zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR), hovorkyňa Zuzana Eliášová:
„MZ SR nie je oprávnené stanovovať cenové stropy. V tomto prípade nejde o priame poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ale o službu a táto oblasť sa riadi zákonom o cenách. Každý zmluvný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti musí mať zoznam zdravotných výkonov a služieb, pri ktorých možno požadovať úhradu, umiestnený na prístupnom a viditeľnom mieste vo vstupných priestoroch alebo v priestoroch čakárne.”
Ako ďalej uviedla, ceny berie na vedomie príslušný VÚC a môžu sa u jednotlivých poskytovateľov líšiť, musia byť však v súlade so zákonom o cenách, a teda zohľadňovať reálne náklady a primeranú maržu.
„Pokiaľ ide teda o stomatologické ambulancie, stropy cien neexistujú, ceny sú dané ekonomickou náročnosťou a prístrojovým vybavením ambulancie. Ceny v zubných ambulanciách sú rozdielne aj v závislosti od používaných materiálov a technológií,” vysvetlila Eliášová.
Čo na to Slovenská komora zubných lekárov?
Viceprezident Slovenskej komory zubných lekárov v Košiciach Stanislav Beli zdôrazňuje riziko, ktoré zubní lekári a dentálne tímy postupujú v aktuálnej situácii, zároveň však upozorňuje, že na to nemá doplácať pacient.
„Slovenská komora zubných lekárov nemá informáciu, že by sa vyberanie tzv. COVID poplatkov v zubných ambulanciách dialo plošne. Je nevyhnutné si uvedomiť, že zubní lekári a dentálne tímy ošetrujú pacientov v blízkosti ústnej dutiny, kde napr. pri používaní turbínovej vŕtačky dochádza k najširšiemu rozptylu kvapočiek (možnej infekcie a prenosu nákazy) až do 3 metrov,“ vysvetlil pre Košice Online Beli.
Opatrenia sa postupne uvoľňujú, čo umožňuje aj zubným lekárom ošetrovať nie len akútnych pacientov:
„Musím však povedať, že zubní lekári aj naďalej, v tzv. štandardnom režime, budú ošetrovať pacientov so zvýšenými hygienicko-epidemiologickými postupmi (ďalej HER) pri zabezpečení výkonných OOPP, za ktoré vynakladajú nemalé finančné prostriedky. Zároveň zvýšenie HER predlžuje dobu ošetrenia na jedného pacienta následkom čoho dochádza k redukcii počtu ošetrených pacientov. Určite nie je zámerom zubných lekárov, v tejto mimoriadnej situácii, prenášať náklady spojené s pandémiou na pacienta. Preto Slovenská komora zubných lekárov požiadala zdravotné poisťovne o riešenie problematiky nákladov spojených so zvýšeným HER v zubných ambulanciách."
Je dôležité, aby zdravotné poisťovne tieto oprávnené náklady zohľadnili v čo najkratšom čase pri platbách pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti tak, aby to malo čo najmenší dopad na pacienta.
Zdravotné poisťovne požiadavku evidujú
Hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová uviedla, že poisťovňa aj v tomto roku od 1. apríla navýšila úhrady za všetky zubno-lekárske výkony. „Súčasne sme aj u zubných lekárov od 1. mája pristúpili k hradeniu príplatkových výkonov u rizikových pacientov," vysvetlila.
Dupaľová Ksenzsighová však aj upozornila, že doplatky za zubno-lekárske výkony je možné vyberať len za vybrané nadštandardné zubno-lekárske výkony definované právnou úpravou. Doplatky teda musia byť v súlade s platnou legislatívou a musia byť transparentne uvedené v cenníkoch schválených samosprávnym krajom.
„Požiadavku od SKZL sme dostali a intenzívne sa ňou zaoberáme," konštatoval PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský.
Slávka Gáborová z referátu komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne uviedla, že poisťovňa aktuálne pracuje na príprave špeciálneho príplatkového zdravotného výkonu.
„Komunikuje o ňom s ministerstvom zdravotníctva v záujme čo najskoršieho aplikovania výkonu do zmluvných vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti," uzavrela Gáborová.
Pred návštevou zubára preto odporúčame sa vopred informovať o možnych doplatkoch, resp. následne si zistiť, či to vaša zdravotná poisťovňa preplatí.
Autorka: IVANA GÁLL BAJEROVÁ