V aplikácii Uber je za viac ako dva roky pôsobenia na slovenskom trhu zaregistrovaných vyše 100-tisíc používateľov.
Spoločnosť Uber musí prestať prevádzkovať taxislužby na Slovensku prostredníctvom osôb a vozidiel, ktoré nespĺňajú zákonné požiadavky. Rovnako nesmie sprostredkúvať taxislužby osobám, ktoré nevyhovujú podmienkam kladeným na vodiča taxislužby. Rozhodol o tom v polovici februára Okresný súd Bratislava I v konaní o návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia. Znamená to, že spoločnosť bude musieť svoju aplikáciu na Slovensku, ktorá funguje zatiaľ len v Bratislave, vypnúť.
Uznesenie súdu poskytlo Občianske združenie koncesovaných taxikárov (OZKT), ktoré v januári podalo na Uber žalobu. Súd mu nariadil zdržať sa prevádzkovania taxislužby na Slovensku spôsobom, ktorý nespĺňa zákonom stanovené požiadavky na prevádzkovanie taxislužby. Taktiež nemôže uzatvárať zmluvy o preprave prostredníctvom osôb, ktoré nespĺňajú legislatívne podmienky kladené na vodiča taxislužby, a má sa zdržať úkonov, akými sprostredkúva uzatváranie takýchto zmlúv.
OZKT víta právoplatné a vykonateľné rozhodnutie o neodkladnom opatrení voči spoločnosti Uber. „Toto rozhodnutie považujeme za logické vyústenie niekoľkomesačného boja za rovnosť podnikateľského prostredia v oblasti taxislužieb. Súd sa stotožnil s našimi tvrdeniami v plnom rozsahu, čím potvrdil skutočnosť, že spoločnosť Uber sprostredkúva taxislužbu prostredníctvom vodičov a vozidiel, ktoré sú v rozpore so zákonom a poškodzujú podnikateľské prostredie,“ informovalo združenie. Ako podotklo, Uber má tieto služby prestať poskytovať bezodkladne. Lehota na podanie odvolania totiž uplynula a z toho dôvodu je toto uznesenie právoplatné a možnosť odvolania v tomto prípade neexistuje.
V aplikácii Uber je za viac ako dva roky pôsobenia na slovenskom trhu zaregistrovaných vyše 100-tisíc používateľov. Už od jej príchodu proti nej viackrát protestovali bratislavskí taxikári. Uber podľa nich ignoruje slovenskú legislatívu. Vďaka podpriemerným cenám deformuje podnikateľské prostredie a v konkurenčnom boji získava nenáležitú výhodu. Taxikári dlhodobo deklarujú, že im nejde o zrušenie takýchto mobilných aplikácií, ale skôr o zrovnoprávnenie podnikateľských podmienok a jednotné dodržiavanie zákona.
Uber minulý rok uviedol, že jeho vodiči fungujú v súlade s direktívou EÚ a registrovaných používateľov platformy spájajú so spoľahlivými a bezpečnými poskytovateľmi prepravy. Tí sú legálne zaregistrovaní a plniť si majú všetky daňové povinnosti, pričom preprava je tiež transparentná. Zároveň zdôrazňuje, že partnerskí vodiči Uberu nemôžu využívať žiadne privilégiá, ktoré majú poskytovatelia taxislužieb.
Podobná služba s názvom Taxify začala pôsobiť aj v Košiciach. Či ju stihne rovnaký osud, zatiaľ nie je známe.
Zdroj: TASR