Ukrajinská komunita upratovala košické verejné priestranstvá

KošiceZaujímavosti

Cieľom je odvďačiť sa Slovensku za pomoc.

V Košiciach pokračovala séria podujatí ukrajinskej komunity v rámci iniciatívy #ĎakujmeSlovensko, a to čistením verejných priestranstiev. Cieľom je odvďačiť sa našej krajine prostredníctvom dobrovoľníckej práce za prijatie a pomoc v čase núdze. V metropole východu sa do aktivity zapojilo približne 40 ukrajinských dobrovoľníkov.

„Každý vyzbieral aspoň jedno vrece, čiže dokopy sa vyzbieralo okolo 40 vriec odpadu,“ uviedol za iniciatívu Andrej Čierny.

Dobrovoľníci sa tentokrát zamerali na lokality v mestskej časti Sever.

„Sme veľmi vďační Slovensku za podporu, že sa stalo naším druhým domovom. Týmto symbolickým gestom, upratovaním mesta, chceme poďakovať Košiciam, že Ukrajincov prijali s otvorenými srdcami,“ uviedla zástupkyňa ukrajinskej komunity Ina InnaImas.

Foto
Dobrovoľníci upratovali priestranstvá v mestskej časti Sever / #ĎakujemeSlovensko

Kampaň sa začala uvedením novej skladby od ukrajinskej speváčky Poliny Babiy a pokračovala verejným podujatím v Galante, kde na strednej odbornej škole technickej ukrajinská umelkyňa namaľovala takzvaný mural.

„Podujatie v Košiciach je tretie. Ďalšie bude nasledovať v Banskej Bystrici, kde ukrajinská komunita pomáha centru pre deti s autizmom. Záverečné podujatie sa bude konať presne o týždeň v Bratislave,“ doplnil Čierny s tým, že pri jazere Kuchajda vysadia strom vďaky.

Séria aktivít má byť poďakovaním Slovákom za pomoc a prijatie počas krízy, ktorá vypukla po vzniku konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou 24. februára 2022. Iniciatíva má byť odrazom vzájomnej pomoci medzi oboma komunitami.

 

Zdroj: TASR 

Komentáre