Umelecké sympózium v Gánovciach je tentoraz bez Ukrajincov a Rusov

VýchodZaujímavosti

Sochári budú tvoriť z travertínu.

V podtatranskej obci Gánovce vznikajú hodnotné umelecké diela. V poradí ôsmykrát sa tam zišli známi umelci na svojom tradičnom sympóziu. V súčasnosti tvoria najmä v obecnom parku, no prvé ročníky sa uskutočnili priamo v areáli známeho archeologického náleziska.

„Umelci tam tvorili land-art-objekty z dreva s vedomím, že sa časom rozpadnú, aj sa to tak deje. Neskôr sme prišli na myšlienku vytvárať niečo trvácne, čo po nás zostane. Bol tu slávny travertín, ktorý sa vozil po celom Rakúsko-Uhorsku a stavali z neho aj Budapešť. Rozhodli sme sa teda, že sochári budú tvoriť z travertínu,“ povedal hlavný organizátor sympózia, predseda Občianskeho združenia Neandertál Karol Piovarcsy. 

Galéria k článku

Väčšina vytvorených umeleckých diel zostáva priamo v Gánovciach a vytvára v dedine osobitú atmosféru. Umelci sa do tejto obce radi vracajú, pretože, ako tvrdí český sochár Hynek Skoták, toto prostredie im núka veľa inšpirácie:

„Sú tu fantastickí ľudia. Ak zavolajú z Gánoviec, či prídem, neváham. A navyše, je tu skvelá voda. Tento rok sme stihli ísť aj na huby. Prvý raz som v Gánovciach 14 dní a po celý ten čas chodím naboso. Nikdy tu tak teplo nebolo.“

V Gánovciach tento rok chýbajú ukrajinskí aj ruskí umelci, ktorí na tamojšie sympózium v minulosti pravidelne chodievali. Súvisí to s aktuálnou medzinárodnou situáciou. 

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre