Umožní let dronu Dragonfly na Titán, najvzdialenejšie miesto, kam kedy doletel človekom vyrobený stroj. Brandon Haber už o pár dní príde do Košíc

KošicePR INFO

Špičkový americký softvérový inžinier, ktorý spolupracuje s NASA, príde do východoslovenskej metropoly predstaviť misiu, ktorá má prebádať najväčší mesiac Saturnu, Titán. Vedcov priťahuje pre možný mikrobiologický život pod jeho povrchom. Misia Dragonfly poletí na Titán už o necelých päť rokov.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v roku 2027 pošle na Titán dron. Misia bude stáť až 850 miliónov dolárov a dron Dragonfly (Vážka) by mal do cieľa doraziť v roku 2036. Na Titáne bude necelé tri roky skúmať viacero miest, medzi inými i duny alebo dno dopadového kráteru. Cieľom misie je hľadať dôkazy o možných podmienkach pre mikrobiálny život. Titán má totiž podobný vývoj, aký prebiehal dávno na našej planéte Zem. Zistené poznatky by nám mohli priblížiť, ako vznikali počiatky života na Zemi.

Titán, ktorého povrch pokrýva veľmi hustá atmosféra, je druhý najväčší mesiac v našej Slnečnej sústave. Je dokonca väčší ako planéta Merkúr. Klimatické podmienky na Titáne sú mimoriadne chladné s teplotami až mínus 180 stupňov Celzia, čo zapríčiňuje jeho 10-násobná vzdialenosť od Slnka v porovnaní s našou Zemou. Na povrchu sa striedajú ľadovcové pohoria s metánovými jazerami. Vedci odhadujú, že pod povrchom Titánu by mohol byť ukrytý oceán, ktorý by mohol poskytovať podmienky pre primitívny život.

V roku 2005 na jeho povrchu pristála sonda Huygens a ide o najvzdialenejšie miesto vo vesmíre, na aké sa kedy dostal človekom vyrobený stroj. Misia Dragonfly by mala priniesť nové poznatky o Titáne a hlavne, mala by nalietať až 175 kilometrov nad jeho povrchom.

Foto
Pristávanie a vzlet dronu Dragonfly na Titáne / SlovakiaTech Forum – Expo 2022

Američan Brandon Haber, ktorý je vedúcim letového softvéru pre Dragonfly, priblížil spôsob, akým sa dron dostane na Titán: „Misia odštartuje zo Zeme začiatkom roku 2027 s e-vega trajektóriou. Preletí pozdĺž Venuše a Zeme a potom znova popri planéte Zem, aby získala dostatok energie na let na Saturn. Žiaľ, Jupiter je v nesprávnej časti Slnečnej sústavy, a preto nedostaneme žiadnu gravitačnú podporu. Potom nás koncom roka 2036 čaká priamy vstup do atmosféry Titánu, ktorá je veľmi hustá a gravitácia veľmi slabá,“ detailne opísal prílet misie Dragonfly Haber.

Misia Dragonfly bude podľa neho zložená z kozmickej lode, pristávacieho modulu s padákmi a samotného dronu, ktorý ponesie všetky nevyhnutné vedecké prístroje a systém mobility s 8 rotormi. Dron Dragonfly bude mať priame spojenie so Zemou, aby mohol posielať zozbierané údaje o Titáne.

Foto
Využite jedinečnú šancu vidieť prednášku špičkového odborníka NASA Brandona Habera naživo / SlovakiaTech Forum – Expo 2022

Ako ďalej spolupracovník NASA vysvetlil, Dragonfly urobí prieskumný let o dĺžke 4 až 6 kilometrov každý pozemský mesiac, čo sú v prepočte dva titánske dni. Pobyt misie na Titáne je plánovaný na tri roky a spolu tak Dragonfly nad jeho povrchom nalieta až 180 kilometrov.

Brandon Haber, ktorý so svojím tímom pripravuje letový softvér pre Dragonfly, zdôraznil, že ide o unikátny projekt: „Ideme objavovať jedinečný svet s veľmi jedinečným dopravným prostriedkom, ktorý bude mať jedinečný letový softvér,“ hrdo konštatoval Haber. Ako dodal, v projekte misie Dragonfly sa prelína lákavá veda s náročným inžinierstvom. „Dúfame, že koncom 30. rokov 21. storočia sa vďaka Dragonfly dozvieme oveľa viac o Titáne a v širšom zmysle aj o Zemi,“ uzavrel špecialista na letový softvér.

Haber pracuje v laboratóriu aplikovanej fyziky na Johns Hopkins University, kde je zodpovedný za vedenie a plánovanie projektu Dragonfly, technickú architektúru a systémové inžinierstvo. Predtým pôsobil v Blue Origin ako riaditeľ softvérového inžinierstva pre ich kozmickú loď New Shepard, komerčnú nosnú raketu.

Využite jedinečnú šancu vidieť prednášku špičkového odborníka NASA Brandona Habera naživo, už v stredu 21. septembra 2022 na 4. ročníku medzinárodnej konferencie a inovačného a technologického veľtrhu SlovakiaTech Forum – Expo 2022 v košickom Kulturparku (20. – 21. september 2022). Haber v Košiciach predstaví prácu na príprave najnovšej misie Dragonfly, ako aj poznatky o budúcom osídľovaní Mesiaca a Marsu ľuďmi alebo o ťažbe surovín a získavaní energie vo vesmíre.

Podľa zakladateľa a prezidenta SlovakiaTechu Juraja Miškova výber Habera ako hlavného spíkra nebol náhodný. „Tento ročník SlovakiaTechu venujeme bezuhlíkovým technológiám, vodíku, elektromobilite, zdrojom energie a udržateľnosti. Druhý deň budeme špeciálne venovať vesmírnym technológiám, vesmírnemu výskumu, ťažbe a turizmu. Teší ma, že predstavíme aj slovenské technológie a startupy, napríklad aj taký, ktorý zabezpečuje čistenie orbitu od vesmírneho odpadu alebo ďalší, ktorý zabezpečuje riadenie družíc a ich vzájomnú komunikáciu,“  zdôrazňuje Miškov.

Galéria k článku

SlovakiaTech Forum-Expo Košice 2022 okrem odborníkov na inovácie a nové technológie zo Slovenska i zo zahraničia svoje brány otvorí aj pre širokú verejnosť, ktorá si bude môcť i na vlastné oči pozrieť najhorúcejšie technologické novinky roka vrátane vodíkového superšportiaka MATADOR MH2 alebo slovenského vírnika NISUS. Vstup na SlovakiaTech 2022 je bezplatný, stačí, ak sa elektronicky registrujete na webe www.slovakiatech.sk.

Komentáre