Rekordnú návštevnosť v roku 2017 zaznamenal Spišský hrad.
Na 10 TOP podujatí Terra Incognita, ktoré zastrešuje Košice región Turizmus, zavítalo vlani 47-tisíc ľudí. Tento rok to bolo až 71-tisíc. Návštevnosť teda medziročne stúpla o 50 percent. „Pre nás, ale aj pre organizátorov jednotlivých podujatí je to silne pozitívna a zároveň zaväzujúca informácia. Snažíme sa o to, aby TOP podujatia boli zárukou kvality a viacdňového zážitku aj s komplexnejšou turistickou ponukou danej lokality,“ uviedla výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.
Nárast návštevnosti zaznamenali aj jednotlivé lokality a pamiatky Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Jaskyne evidovali najlepšiu návštevnosť za dekádu, najviac ľudí zavítalo do Dobšinskej ľadovej jaskyne (87 133 ľudí), rekordný počet návštevníkov zaznamenali aj na Spišskom hrade (až 212-tisíc).
Viac turistov v Ruskej Bystrej
Košice Región Turizmus prišiel v tomto roku aj s projektom UNESCO na dosah – 18 UNESCO pamiatok z Košíc. Koncepčne tak rozvinul aj menej navštevované územia. Napríklad kostol v Ruskej Bystrej potreboval kvalitnejšie sprievodcovské služby, ktoré sa organizácii v spolupráci s obcou podarilo zabezpečiť, tým stúpla aj návštevnosť.
„Prehliadka chrámu však trvá niekoľko minút, preto je potrebné zamerať sa na aktivity v širšom území tak, aby návštevník mal dôvod zotrvať tam dlhšie. Okrem podpory Gitarového múzea v Sobranciach, jednotlivých podujatí na Zemplíne alebo komentovaných prehliadok Špacirki po okoľici sme preto prišli aj s vlastnou podpornou aktivitou – Pieskovým kráľovstvom,“ uviedla Vargová Jurková.
Výlety vlakom boli vypredané
Úspešným sa stal aj pilotný projekt Vlakom za UNESCOM. Sedem výletov nostalgickým Vlakom za UNESCOM nebolo len o dopravení návštevníkov k pamiatkam. Išlo o komplexnejšiu ponuku, pretože okrem pamiatky UNESCO bolo vždy v ponuke aj niekoľko bodov v okolí.
„Takéto je naše poňatie značky UNESCO na dosah – nevyťahovať na výslnie iba konkrétnu pamiatku Svetového dedičstva UNESCO, ale využiť jej silu a pritiahnuť pozornosť aj na jej okolie. Vlaky boli vždy vypredané asi týždeň dopredu, čo svedčí o vysokom záujme návštevníkov, a práve preto sme pre nich pripravili novinky aj na rok 2018,“ konštatovala riaditeľka.
Región chcú propagovať aj v zahraničí
UNESCO na dosah bude značkou Košického regiónu aj pre rok 2018, keďže podľa Vargovej Jurkovej preukazuje, že je to konkurencieschopná téma zjednocujúca celý Košický región. „UNESCO na dosah bude tiež hlavným motívom stánku Košice región na blížiacom sa veľtrhu ITF Slovakiatour 2018. Jeho základnou filozofiou je sieťovanie aktérov cestovného ruchu a digitálny turizmus, teda veci, ktoré považujeme za základné piliere úspechu v destinačnom manažmente,“ doplnila.
Ako ďalej uviedla, plánujú pokračovať v koncepčnom budovaní návštevníckych území, v spolupráci s obcami Ruská Bystrá a Beňatina chystajú vyhliadkový chodník na travertín a oslavu 10. výročia zápisu Chrámu Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša na Zoznam Svetového dedičstva UNESCO. Taktiež dôjde k významným investičným impulzom.
„Očakávame naštartovanie procesu rekonštrukcie lanovky na Geravy a realizáciu Promenády na brehu Zemplínskej šíravy, zameriame sa tiež na posilnenie dopravnej dostupnosti v Slovenskom raji. Pracujeme na ďalšom rozšírení ponuky výletov, ale aj na propagácii kraja v zahraničí,“ dodala Vargová Jurková, ktorá pripojila pozvánku už na prvé TOP podujatie programu TI roku 2018 – Pankuškové fašiangy na Plejsoch. Uskutočnia sa 27. a 28. januára 2018.
Autor: KOŠICE ONLINE