Únik informácií zo spisu mohol pomôcť podozrivým osobám z vraždy Kuciaka

SlovenskoSpravodajstvo

Tento problém rovnako negatívne vnímajú aj prokurátori.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik na dnešnom (10.9.) brannobezpečnostnom výbore v Národnej rade Slovenskej republiky (NR SR) uviedol, že úniky a následné medializovanie informácií z vyšetrovacieho spisu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej mohli dať dostatočný čas podozrivým osobám pripraviť sa na možné úkony polície. Tento problém rovnako negatívne vnímajú aj prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

„Taký masívny únik informácií zo spisu som za svoju dlhoročnú prax nezažil. Všetko sa to robí pod pláštikom nejakého verejného záujmu,“ vyhlásil Kováčik s tým, že po medializácii komunikácie Mariana Kočnera, ktorý je obvinený z objednávky vraždy Kuciaka, s viacerými osobami, mohli mať podozriví dostatok času na to, aby sa pripravili na úkony polície: „Dopredu ľudia vedia, čo sa ide robiť, či už sa tam dáva aj komunikácia s menami, kto čo povedal. Potom idete robiť úkony, idete toho človeka vypočuť a on má minimálne 14 dní sa na to pripraviť, nejakým spôsobom hodnoverne vysvetliť niektoré skutočnosti.“

Foto
Dušan Kováčik / TASR

Na otázku o výzve prokurátorov k osobám, ktoré mohli byť v dotknutej komunikácii, odpovedal, že to bolo ich rozhodnutie. Keďže prípad nedozoruje, nevie relevantne na to odpovedať. Rovnako nevedel ani zhodnotiť, či budú ešte získané dôkazy hodnoverné v ďalšom dokazovaní. Úniky zo strany obhajcov poškodených kritizovali aj prokurátori. „V súvislosti s touto trestnou vecou bola zo strany orgánov činných v trestnom konaní a zo strany ÚŠP mimoriadne negatívne vnímaná skutočnosť, že médiá, ktoré vyšetrovaniu vraždy venovali osobitnú pozornosť, sa prostredníctvom právnych zástupcov poškodených dostávali k získaným dôkazom, založeným vo vyšetrovacom súpise a tieto následne publikovali,“ píše sa v správe ÚŠP.

Podobný názor má aj člen výboru pre obranu a bezpečnosť Ľubomír Galko. „Hranica verejného záujmu a toho, že sa zmarí vyšetrovanie, je veľmi tenká,“ uviedol Galko s tým, že nie je zástancom čiastočného zverejňovania informácií z komunikácie Kočnera. Zároveň zdôraznil, že novinári by si mali zdroje preverovať. Zatiaľ podľa neho nie je známe, ktorá časť komunikácie je len chválenkárstvo a ktorá nie. Výzvu prokurátorov považuje Galko za taktiku: „Nechce sa mi veriť, že by boli takí amatéri,“ povedal Galko, pričom si myslí, že už mali podozrenia a chceli si ich overiť aj následným správaním sa podozrivých osôb.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre