V Košiciach vzniká unikátne doškoľovacie stredisko pre pilotov vrtuľníkov

KošiceSpravodajstvo

Ministerstvo obrany na projekte neparticipuje, v blízkej budúcnosti by však Slovak training Academy chceli ponúknuť aj slovenskej armáde.

Metropola východu si od decembra pripíše ďalšiu leteckú novinku. Školiace centrum pre pilotov vrtuľníkov bude pôsobiť priamo na medzinárodnom letisku v Košiciach. Za projektom je slovenská spoločnosť MSM GROUP v spolupráci s českou firmou European Air Services. Slovak training Academy (STA) začne fungovať od decembra. Pre školenia bude využívať aj štyri vlastné americké vrtuľníky Black Hawk. 

Unikátne doškoľovacie stredisko pre pilotov vrtuľníkov začne reálne fungovať od decembra 2017. Študenti z celého sveta tak budú mať k dispozícii spolu 15 vrtuľníkov, vrátane štyroch amerických Sikorsky UH-60 Black Hawk, ako aj špeciálny simulátor. „Výučba bude prebiehať v zmysle európskej legislatívy. Sme radi, že môžeme zabezpečovať teoretickú výučbu pre projekt STA, aj vďaka tomuto projektu môžeme pokracovať v dlhoročnej tradícii vzdelávania leteckého personálu v Košiciach," povedal Stanislav Szabo, dekan Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, ktorá na projekte spolupracuje.

Foto

Bude ho využívať aj armáda?

Hoci Ministerstvo obrany na tomto projekte neparticipuje, riaditeľ STA Juraj Lauš plánuje v blízkej budúcnosti ponúknuť možnosť využitia školiaceho strediska aj slovenskej armáde. Naši vojaci totiž absolvovali doteraz školenia vo výcvikových zariadeniach amerických ozbrojených síl: „Budeme radi, ak Ministerstvo obrany využije našu ponuku. Je to veľký projekt, ktorý ocenili aj naši partneri v zahraničí. Sme hrdí na to, že budeme v rámci Európy jediným civilným prevádzkovateľom vrtuľníkov Sikorsky UH-60 Black Hawk a že sa nám projekt STA podaril zrealizovať, “ povedal Lauš.

Výstavba STA vrátane nákupu vrtuľníkov stála niekoľko desiatok miliónov eur a zrealizovala sa bez akejkoľvek pomoci štátu. 

Vznik školiaceho strediska Slovak Training Academy víta aj medzinárodné letisko v Košiciach. „V hre o tento projekt bolo viacero regiónov, preto sme veľmi radi, že naša infraštruktúra bude využitá aj na takéto účely. Je to ďalší dielik do mozaiky, v rámci ktorej rozvíjame Košice ako modernú metropolu letectva na východnom Slovensku,” povedal Michael Tmej, výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska Košice.

 

Foto

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre