Unikátny projekt košických stredoškolákov: Začali vyrábať ekologické fixky na bielu tabuľu

KošiceZaujímavosti

Pri písaní sa celé spotrebujú, a teda nevytvárajú žiadny odpad.

Študenti z Gymnázia Poštová 9 v Košiciach aj napriek dištančnému vzdelávaniu pracujú na jedinečnom projekte. Založili študentskú firmu Scribo a začali vyrábať ekologické voskové fixky na biele tabule.

„V rámci predmetu aplikovaná ekonómia v priebehu celého školského roka simulujeme chod firmy. Je to zamerané na vzdelávanie spojené s podnikaním. Založili sme študentskú firmu, ktorá sa volá Scribo. Našou činnosťou je, že vyrábame voskové markre na biele tabule, ktoré sa pri písaní celé spotrebujú, a tým neprodukujú žiadny nadbytočný odpad. Vyrábame ich z recyklovateľného vosku z voskových tlačiarní,“ uviedol pre Košice Online Oszkár Urbán.

Foto
Študenti pracujú na projekte v rámci predmetu aplikovaná ekonómia / Scribo

Ako povedal Jakub Mičko, výroba voskových markrov začala spontánne:

„Nápad vznikol v hlave našej spolužiačky, keď sa doma učila na bielej tabuli a zistila, že všetky jej fixky vyschli. Na hodine aplikovanej ekonómie prišla s nápadom, že by sme mohli vyrábať náhrady takýchto fixiek, ktoré by neprodukovali odpad,“ vysvetlil Mičko s tým, že ekologické fixky nie sú založené na alkoholovej báze, preto nevysychajú a nezapáchajú:

„Naše markre sú ručne vyrábané. Proces výroby nie je vôbec zložitý. Vosk roztápame, pridáme naše prísady ako olej a farbivo. Následne to vylejeme do foriem a zabalíme. Výroba je pomerne rýchla. Za deň vieme vyrobiť 30 – 40 balení. Vosk nám poskytuje jeden úrad v Košiciach, ktorý tlačí množstvo dokumentov. Voskové tlačiarne sú ekonomicky výhodné technológie, ktoré však produkujú voskový odpad. Ten sa doteraz vyhadzoval, my ho zbierame a vyrábame z neho voskové markre.“

Foto
Doposiaľ vyrobili viac ako 100 balení markov / Scribo

„Zamerali sme sa na dva veľké problémy. Jeden z nich bolo to, že po vypísaní klasických fixiek na biele tabule ostáva plastový obal. Pri písaní našimi fixkami sa ich celé telo spotrebuje, a tým nevzniká žiadny odpad. Klasické fixky zvyknú vyschýnať. Naše markre nie sú založené na alkoholovej báze, ale sú bez kvapalín a majú iba tuhé telo. Začali sme predávať pred zhruba dvoma týždňami. Máme eshop aj sociálne siete,“ dodal Urbán.

Študenti doposiaľ vyrobili viac ako 100 balení čiernych a farebných markrov. Ako doplnila Gréta Sotáková, každé balenie obsahuje aj malé prekvapenie:

„Názov Scribo vznikol z latinčiny a znamená „ja píšem.“ Logo súvisí s naším produktom. Je to pastelka, ktorá znázorňuje základnú vlastnosť – zmazateľnosť a to, že sa celé telo fixky vypíše, a teda touto pastelkou nevyprodukujeme žiadny odpad. Súčasťou každého balenia je aj handrička, ktorá je ručne robená našimi dievčatami zo Scribo firmy. Touto handričkou je ľahko zmazateľný marker z tabule.“

Komentáre