Unikátny Rastlinný kostol unikol skaze. Drevo je nové, čaro pretrvalo

VýchodTuristicKE

Rastlinný kostol nad obcou Debraď patrí medzi pozoruhodné unikáty východu. Kostol bez obvodových múrov či strechy, prerastený mohutnými stromami, púta pozornosť pútnikov i obyčajných turistov.

Foto
Rastlinný kostol v novom šate / PETER JESENSKÝ

Prírodná povaha tohto skvostu sa však podpísala na stave jeho drevenej konštrukcie a tá  začala volať o pomoc. Starostka obce Adrianna Gergely Papp oslovila kompetentných a dôležité financie zabezpečili maďarská vláda, Nadácia Bethlen Gábor a Košický samosprávny kraj. Výsledkom je vydarená rekonštrukcia, po ktorej dýcha kostol novotou. Presne podľa plánov Gábora Tamása boli vymenené všetky drevené časti, pričom zachované ostalo gotické okno. Dozvukmi rekonštrukcie sú ešte staré trámy na lúke, no samotný kostol s prírodným oltárom je už pripravený slúžiť svojmu účelu.

Poďme teda do Debrade. Tí zdatnejší to samozrejme môžu na vlastných kolesách, no širokej cyklistickej verejnosti odporúčame priblížiť sa vlakom do Moldavy. Zo železničnej stanice naberáme smer Jasov a Debraď je približne na polceste k nemu. Čiže cca 8 kilometrov.

Priamo v obci Debraď môžeme navštíviť kostol sv. Petra a Pavla a požiadať tam všemocného o dostatok síl pre nasledovné stúpanie. To síce nebude drakonické, no cca 200 metrové prevýšenie nepatrí medzi zanedbateľné.

Naberáme teda smer západ a s obcou sa lúčime pri kaplnke, ktorá nás navádza na poľnú cestu smer Ladislavova vyvieračka. Nasleduje približne trojkilometrové stúpanie, ktoré sa kľukatí lesom. Keď sa z neho vynoríme, máme takmer vyhraté. Ostáva posledná lúka, na vrchole ktorej sa už týči zaujímavá drevená konštrukcia – Rastlinný kostol. Hneď pod ním sa nachádza vítaná občerstvovacia stanica – Ladislavova vyvieračka.

Galéria k článku

Legenda hovorí, že pobožný uhorský kráľ Ladislav si na tejto suchej pláni vymodlil vytrysknutie prameňa a zachránil tak pred záhubou smädom sužované vojsko. Práve na tomto mieste vybudovali v 16. storočí kostol zasvätený sv. Ladislavovi. Ten síce zničili Turci, no neskôr ho obnovili. Pravda, to už išlo o novodobú históriu a svoje teda musela povedať správa Národného parku Slovenský kras. Tá odsúhlasila použitie prírodných materiálov a výsledkom bol kamenný základ, na ktorom vyrástla pôsobivá drevená konštrukcia. Ide tak o kostol bez stien i strechy a jedinečným oltárom je bujný strom. Veriaci sa tu iste pomodlia, tí ostatní určite ocenia jedinečnosť tejto stavby uprostred prírody.

Foto
Nad obcou Drienovec objavíme krásnu jaskyňu s vyvierajúcim potokom  / PETER JESENSKÝ
Foto
Jazierko v Kúpeľoch Drienovec / PETER JESENSKÝ

Vlani vyznačená cyklotrasa umožňuje cyklistom pokračovať nahor do lesa a nasmerovať si to až do malebnej obce Hačava. Z nej sa potom nasleduje príjemný zjazd spojený s návštevou Hájskych vodopádov, rozprávkovej veže princeznej Rapunzel a filmovým anjelom. Potom ostáva už len počkať si na vlak v Turni a vrátiť sa späť. Peším turistom odporúčame nasmerovať si to od Rastlinného kostola po žltej značke do kúpeľov Drienovec a cestou objaviť Drienoveckú jaskyňu.

 

Komentáre