Univerzitná nemocnica rozmiestňuje dezinfektory vzduchu a žiariče. Pripravuje sa na jesennú vlnu pandémie

KošiceKoronavírus

V nemocnici tiež postupne zabezpečujú zásoby ochranných pomôcok pre zdravotníkov.

Foto
Výťah s umiestneným žiaričom a zdravotníckym personálom UNLP Košice / UNLP

„Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice sa pripravuje na jesennú vlnu pandémie. Postupne zabezpečuje zásoby ochranných pomôcok pre zdravotníkov a v priestoroch nemocnice postupne rozmiestňuje technické zariadenia na dezinfekciu vzduchu aj povrchu medicínskeho vybavenia v miestnostiach," Informovala Ladislava Šustová z komunikačného oddelenia UNLP Košice.

„Postupne zabezpečujeme nielen zásoby ochranných pomôcok pre zdravotníkov, ale rovnako myslíme na bezpečnosť pacientov a návštevníkov nemocnice. Ide o dezinfektory vzduchu a žiariče, ktoré priestor spoľahlivo zbavia mikroorganizmov v ovzduší,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP Košice Ján Slávik.

Štandardne používané germicídne žiariče ničia mikroorganizmy a vírusy vrátane koronavírusu, ktorý sa dokázateľne šíri vzduchom. Sú inštalované nielen v izbách kriticky chorých pacientov, v miestnostiach sestier a lekárov, ale aj vo Vakcinačnom centre. Najmä počas druhej vlny pandémie nemocnica získala darom aj plazmové čističky ovzdušia a prístroje na aerosólovú dezinfekciu.

Foto
V nemocnici začali s umiestňovaním 21 špeciálne upravených germicídnych žiaričov do nemocničných výťahov určených pre verejnosť, návštevy a zamestnancov. Ide o investíciu za takmer 35-tisíc eur / UNLP

„Sú umiestnené na vybraných oddeleniach, kde sa predpokladá najväčší počet pacientov s COVID-19. Tieto moderné technológie zvyšujú bezpečnosť práce zdravotníkom a znižujú riziko šírenia patogénov na lôžkových oddeleniach,“ hovorí výkonný riaditeľ UNLP pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ľuboslav Beňa.

Prostredie nielen covidových pracovísk je rizikové najmä z hľadiska šírenia ochorenia. Vysoké riziko nákazy predstavujú aj výťahy, kde sa koncentruje viac osôb pochádzajúcich z rôzneho prostredia.

„V týchto dňoch sme začali s umiestňovaním 21 špeciálne upravených germicídnych žiaričov do nemocničných výťahov určených pre verejnosť, návštevy a zamestnancov. Ide o investíciu za takmer 35-tisíc eur,“ spresnil Slávik.

Plazmové dezinfektory ovzdušia sú umiestnené najmä na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) v areáli na Rastislavovej, ako aj na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny (KAIM) na Triede SNP, kde sú hospitalizovaní kriticky chorí pacienti.

„Plazmové čističky vzduchu len na našom pracovisku podporia bezpečnosť práce pre okolo 100 zamestnancov. Moderná technológia preventívne pôsobí aj proti šíreniu tzv. nozokomiálnych nákaz medzi hospitalizovanými pacientmi,“ dodal primár OAIM Ján Michlík.

Zdroj: SITA

Komentáre