Univerzitný titul pod Urpín. Najlepší strelec Vancák si pochvaľuje štúdium (FOTO)

KošiceŠport

Repríza senzačného úspechu dánskych futbalistov z Majstrovstiev Európy v roku 1992 sa nekonala, no futsalisti Technickej univerzity k nej nemal vôbec ďaleko.

Foto
Momentka zo zápasu dvoch košických univerzít / KOŠICE ONLINE

V kvalifikačnom súboji o miestenku na finálový turnaj kvarteta najlepších univerzít Slovenska síce Technici podľahli mestskému rivalovi z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika 1:2, po odrieknutí účasti SPU Nitra však dostali žolíka. Toho napokon využili na zisk titulu vicemajstrov Slovenska.

Zverenci trénera Vladimíra Harčarika vykročili do domáceho turnaja tesnou prehrou 1:2 s UMB Banská Bystrica. Rozhodujúci gól v súboji proti neskoršiemu víťazovi turnaja pritom inkasovalo 30 sekúnd pred koncom zápasu. Koncovku nezvládli ani v súboji proti Bratislave, pričom tentoraz premrhali dvojgólové vedenie. Všetko si však potom vynahradili v košickom derby proti UPJŠ. Mestskému rivalovi vrátili kvalifikačnú prehru a zásluhou lepšieho skóre sa posunuli na konečnú druhú priečku.

„Určite to bol zaujímavý turnaj a padlo mi vhod zahrať si po dlhej dobe futsal. Všetko to boli vyrovnané zápasy a škoda tých záverov. Nechýbalo veľa a zopakovali by sme situáciu spred pár rokov, keď sme vyhrali z pozície náhradníkov podobný turnaj vo futbale,“ pousmial sa Dávid Fellegi, ktorý si z Angels Arény odniesol domov aj ocenenie pre najlepšieho brankára turnaja.

Podľa kapitána Dominika Novotného mali Technici aj na lepší výsledok.

„Už od kvalifikácie sme sa trápili po streleckej stránke. Mali sme veľa šancí, ale nepremieňali sme ich a v záveroch stretnutí sme mali aj kus smoly. Určite to mohlo byť aj lepšie a máme čo zlepšovať,“ zamyslel sa hráč futbalového tímu Slávie TU Košice. Po dvoch smolných zápasoch ho potešil aspoň úspech proti mestskému konkurentovi. „Aspoň to. V kvalifikácii sme s nimi prehrali a bola to pre nás teda lákavá odveta. Vrátili sme im to s úrokmi a škoda len, že sme nezískali titul majstrov Slovenska. Mali sme totiž kvalitný tím a myslím si, že sme mali vyšší potenciál.“

Galéria k článku

Ako to už v živote býva, kde sa dvaja bijú, teší sa tretí. Rybník obom košickým univerzitám napokon vypálili futsalisti UMB Banská Bystrica. Tí stratili jediný bod po divokej prestrelke 7:7 proti UPJŠ a obhájili tak prvenstvo spred dvoch rokov.

„Teší ma, že sme obhájili titul. Vlani zrušila šampionát korona a teraz sme teda mali oveľa mladší tím. Nás starších bolo málo, väčšinu tímu tvorili prváci a druháci, pričom až na jedného futsalistu sme boli všetci futbalisti. Myslím si, že sme si to užili a vyťažili sme z dobrej partie. Až štyria totiž hráme veľký futbal za rovnaký tím a poznáme sa teda výborne. Teraz nás čaká veselá cesta domov. Všetci sme už dospelí a budeme teda môcť užiť nejaké tie víťazné „lektváre “, “ rozosmial sa 22-ročný Poltárčan Patrik Kulich, ktorého vyhlásili za najlepšieho hráča turnaja. „Je to moja prvá individuálna trofej a teším sa teda, že si môžem konečne niečo vystaviť do vitrínky.“

Reprezentanti UPJŠ Košice skončili poslední, no aj im sa ušlo jedno ocenenie. Postaral sa o to najlepší strelec turnaja František Vancák.

„Sú to zaujímavé majstrovstvá. Vopred neviete, proti komu nastúpite, pretože za univerzity hrá veľa dobrých športovcov. Ja osobne som to bral špeciálne, pretože išlo o moje prvé zápasy po dlhodobom zranení. Noha ma ešte stopercentne neposlúcha, ale aspoň som si zabehal a zaspomínal na časy, keď som lietal po ihrisku,“ skonštatoval spokojným hlasom futbalista FC Košice, ktorý sa stále pripravuje na súťažný návrat po zlomenine nohy. Tú utrpel ešte v auguste 2020 a počas následnej operácie mu do nohy vložili klinec a štyri skrutky. „S tímom trénujem už dlhší čas a kondíciu postupne naberám pod dohľadom kondičných trénerov. Zlepšuje sa to a verím, že sa čoskoro vrátim do hry.“

Päťgólový univerzitný turnaj naznačil, že Vancák je stále kvalitným strelcom. V rámci tímu UPJŠ sám na všetko nestačil, no všetko mohlo byť inak, ak by bol štart povolený aj pre hráčov starších ako 28 rokov. Študentmi rovnakej školy sú totiž aj jeho spoluhráči František Pavúk a Peter Kavka.

„Teší ma, že sme inšpirovali aj ďalších chalanov v šatni a študovať sa tak rozhodli aj ďalší futbalisti v Košiciach. Osobne to považujem za dôležité. Aj môj vážny úraz ukázal, že športový život sa môže zmeniť zo dňa na deň a potom potrebujete aj zadné vrátka. V tejto chvíli som stále v FC Košice, ale vzdelanie mi z pohľadu budúcnosti iba pomôže. Škola vám dá nový rozhľad, umožní spoznať aj iných ľudí, než sú športovci. Nie je ľahké študovať a športovať naraz, ale na škole nám v tomto smere vychádzajú v ústrety. Osobne teda rozhodnutie študovať rozhodne neľutujem. Práve naopak,“ zdôraznil študent tretieho ročníka bakalárskeho štúdia športu a rekreácie František Vancák.

Výsledky univerzitných MS SR:

UPJŠ – EUBA 2:3

TUKE – UMB 1:2

EUBA – TUKE 4:4

UMB - UPJŠ 7:7

UMB – EUBA 3:2

TUKE - UPJŠ 4:1

Konečné poradie: 1. UMB Banská Bystrica, 2. TU Košice, 3. EU Bratislava, 4. UPJŠ Košice

 

Najlepší strelec: František Vancák – UPJŠ

Najlepší hráč: Patrik Kulich - UMB

Najlepší brankár: Dávid Fellegi – TUKE

 

Komentáre