UNLP má nové neurorehabilitačné centrum

KošiceSpravodajstvo

Súčasťou je aj moderný prístroj, ktorý je jediný na Slovensku.

Univerzitnú nemocnicu Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach dnes navštívila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Za jej účasti bolo otvorené nové neurorehabilitačné centrum, ktoré vzniklo v rámci oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (OFBLR).

„Pacienti dostanú skutočne špičkovú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť s prístrojmi, ktoré nikde na Slovensku nenájdete. Je to jedinečné zariadenie svojho druhu a som rada, že je práve tu, na východnom Slovensku,“ povedala ministerka.

Pracovisko je vybavené šiestimi najmodernejšími robotickými, vysokošpecializovanými zariadeniami. Riaditeľ nemocnice Ľuboslav Beňa priblížil, že centrum vzniklo vďaka pomoci rezortu zdravotníctva, ale aj zamestnancov nemocnice, ktorí pomohli pri rekonštrukcii:

„Je to ďalšie plus pre našich pacientov v rámci komplexnosti terapie.“

Primárka oddelenia Miriam Dziaková doplnila, že nové pracovisko bude zamerané na liečbu pacientov s neurologickým postihnutím a následkami pri rôznych ochoreniach. Ide podľa nej hlavne o pacientov po cievnej mozgovej príhode (CMP), po neurochirurgických operáciách mozgu, miechy, s rôznymi neurologickými degeneratívnymi a internými ochoreniami, ktoré majú následky na pohybovom aparáte:

„Máme oddelenie s roboticky asistovanou rehabilitáciou. Podarilo sa vybudovať a vybaviť toto oddelenie najmodernejšou technikou a dostali sme sa tak medzi svetovú špičku.“

Foto
Nové centrum umožní pacientom kvalitnejšiu rehabilitáciu / TASR

Nemocnica tak bude môcť pacientom poskytovať kvalitnejšiu rehabilitáciu, vďaka čomu získajú väčšiu šancu na zlepšenie kvality života, rýchlejšiu regeneráciu a obnovu stratených funkcií. Pomôže im k tomu aj prístroj, ktorý doposiaľ inde na Slovensku nebol.

„Ide o proprioceptívnu stimuláciu fokálnymi vibráciami,“ doplnila primárka.

Cievna mozgová príhoda postihuje vo svete 15 miliónov ľudí ročne a na Slovensku patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtia ľudí nad 60 rokov. Čoraz častejšie však zasahuje aj mladšiu generáciu.

Nové centrum bude slúžiť aj ako výučbové pracovisko pre študentov univerzity a tiež na vzdelávanie študentov stredných zdravotníckych škôl.

Ministerka dnes navštívila aj Východoslovenský ústav srdcových chorôb, kde bol spustený interaktívny multimediálny TV systém. Okrem sledovania televízie, rozhlasu či archívu umožní pacientom prostredníctvom edukačných videí porozumieť samotnému zákroku, ktorý ich čaká. Získajú tak odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s výkonom.

„Je to jedna zo súčastí širšieho úsilia pri nasadení vyspelých technológií na naše pracoviská, medzi ktoré patria vyvolávací systém, call centrum, upozornenie pacienta prostredníctvom SMS či elektronické objednávanie pacientov na vyšetrenia špecialistom v regióne,“ povedal generálny riaditeľ ústavu Štefan Lukačín.

Dolinková uviedla, že ide o propacientsky a moderný prístup. Pacient podľa nej vo videu uvidí samotný priebeh zákroku v animačnej podobe, pričom je vysvetlený veľmi ľudsky. Takýmto systémom by sa podľa nej mohli inšpirovať aj iné zdravotnícke zariadenia.

V rámci spustenia nového prvku boli vybavené všetky pacientske izby novými TV obrazovkami a set-top boxami a VÚSCH na riadenie interaktívnych funkcií využíva diaľkový prístup bez nutnosti navštíviť izbu.

 

Zdroj: TASR

Komentáre