UNLP pomohli okolité nemocnice. Tie na Zemplíne sa zapĺňajú

KošiceKoronavírus

V zdravotníckych zariadeniach sa lieči rekordný počet pacientov.

V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach je momentálne hospitalizovaných 248 COVID pozitívnych pacientov, 20 z nich je v kritickom stave a na umelej pľúcnej ventilácii je 16 osôb. Celová obsadenosť lôžok je 82 percent.

„Zaznamenávame mierny pokles počtu hospitalizovaných pacientov. Je spôsobený tým, že našu nemocnicu čiastočne začali odbremeňovať okolité košické nemocnice. Mierne sa zlepšujú aj stavy kriticky chorých pacientov, ktorí prišili po Vianociach, našim zdravotníkov sa ich darí stabilizovať. Táto situácia nám pomôže preklenúť zložité obdobie, ktoré je spôsobené nielen nedostatkom personálu, ale aj technickými limitmi pri dodávke medicinálneho kyslíka. Jeho spotreba nám od mája 2020 doteraz stúpla o 600 percent,“ povedala pre Rádio Košice hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

Pomoc ostatných nemocníc im uľahčí situáciu, kým vyriešia navýšenie kapacity kyslíka. Následne tak budú môcť zabezpečiť ďalšie lôžka, ktoré sú už k dispozícii, ale potrebujú k nim kyslík. Pôjde o 6 lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou a ďalších 42 bežných COVID lôžok s kyslíkom.

Foto
Ilustračná fotografia / UNLP

„My tieto údaje máme, práve preto, keď sme ešte na sklonku roka uvažovali, či do celomestského testovania pôjdeme a komunikovali sme aj s riaditeľmi nemocníc, so všetkými autoritami, ktoré máme v Košiciach alebo mimo nich. Vychádzalo nám, že Košice sa rútia do tmy, kedy by mohol nastať problém, a preto si myslím, že sme urobili správny krok,“ reagoval primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Od pondelka 11. januára je v Nemocnici Košice – Šaca reprofilizovaných 20 nekyslíkových lôžok pre ľahšie prípady, 14 lôžok pre potreby kyslíkovej liečby a 3 s umelou pľúcnou ventiláciou. Ako uviedla Martina Pavliková za spoločnosť AGEL SK, celkovo majú v Šaci vyčlenených 37 lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19:

„Aktuálne nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť 18 COVID pozitívnym pacientom, 3 sú na umelej pľúcnej ventilácii. K dnešnému dňu nemocnica eviduje 47 pozitívnych zamestnancov a ďalších 74 je v karanténe.“

Zemplín

Na naplnenie kapacity COVID lôžok v nemocnici Svet zdravia v Humennom chýba hospitalizácia 4 nových pacientov. Pre pacientov s koronavírusom vyhradila 54 postelí. Aktuálne je hospitalizovaných 50 ľudí s ochorením COVID-19. Michalovská nemocnica má k dispozícii celkovo 81 lôžok a vo Vranove nad Topľou je vyhradených 56 COVID lôžok. Kapacity sa však plnia aj tam.

„V michalovskej nemocnici je aktuálne na COVID lôžkach hospitalizovaných 59 pacientov. Vo Vranove nad Topľou sa starajú o 27 pacientov s ochorením COVID-19 a v Trebišove o 20,“ skonštatovala komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

Trebišovská nemocnica má pre pacientov s koronavírusom vyhradených 47 postelí. Ako dodala Fedáková, ochorenie COVID-19 však vyraďuje z práce aj zdravotníkov:

„V domácej karanténe je celkovo v týchto štyroch nemocniciach približne 80 zamestnancov.“

Aktuálne je v týchto zemplínskych nemocniciach hospitalizovaných spolu 156 ľudí, pričom podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 10 pacientov.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre